Kentsel dönüşüm kapsamında betonarme binaların riskdurumlarının tespiti ve deprem performanslarınınbelirlenmesi
Risk assessment and earthquake performanceevaluation of RC buildings within the scope of urbanrenewal
- Tez No: 573034
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUTLU SEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Türkiye geçmişten günümüze yıkıcı depremler yaşamış ve bu nedenle büyük can ve mal kayıpları meydana gelmiştir. Ülkemizdeki mevcut bina stokunun önemli bir kısmının deprem etkisi altında Can Güvenliği performans seviyesini sağlayamaması üzerine bu tür binaların hızlı bir şekilde tespitinin yapılarak yenilenmesi ihtiyacı doğmuştur. Bu ihtiyaç doğrultusunda 2012 yılında Kentsel Dönüşüm Kanunu ve 2013 yılında Riskli Yapıların Tespit Edilmesine İlişkin Esaslar (RYTEİE) yayınlanmıştır. Bu sayede, betonarme binaların sadece kritik katında tahribatlı ve tahribatsız muayene yapılarak hızlı bir şekilde performans değerlendirmesi yapılmıştır. Bu binaların yüksekliği 25 m ve kat adedi 8 ile sınırlandırılmıştır. Bu kapsamda, günümüze kadar 200.000'den fazla yığma, betonarme ve çelik binanın risk tespiti yapılmıştır. Bu çalışmada, İzmir İli için yapı stokunun genel karakterini temsil eden 160 adet betonarme bina seçilerek incelenmiştir. Bu binalar için RYTEİE 2013 kapsamında riskli yapı tespitleri yapılmış ve DBYBHY 2007 doğrusal elastik yöntem ile performans analizleri uygulanmıştır. Ayrıca, incelenen betonarme binaların beton basınç dayanımları, ortalama kat ağırlıkları, kolon boyuna donatı oranları, kolon alanlarının kat alanına oranları, doğal titreşim periyot değerleri, kolon eksenel gerilme ortalamaları, eksenel gerilme / fck oranları, eksenel gerilme / fck oranı ile göçme oranı sınır değeri arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. RYTEİE 2013 ve DBYBHY 2007 bina analiz sonuçları ile hedef performans seviyelerinin ne kadar sağlandığı, her iki yaklaşımın birbirleri ile olan uyum oranı ve aralarındaki farkların görülmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında incelenen diğer bir konu, 2018'de yürürlüğe giren imar barışı kanunundan yararlanmış betonarme binaların yapısal performansında meydana getirdiği değişimlerdir. Bu amaçla, betonarme binaların üzerine bir veya iki kat eklendiği varsayılmış ve yapı performansları hesaplanmıştır. İlave katlar nedeniyle Riskli olarak tespit edilen ve Can Güvenliği hedef performansını karşılamayan bina sayısında artış olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey experienced catastrophic earthquakes from past to present and therefore a great loss of life and property occurred. Since the significant portion of the existing building stock in our country cannot provide life safety performance level under the effect of earthquake, the need for rapid detection and renewal of such buildings arose. In accordance with this need, the Urban Transformation Law and the Principles for Determination of Risky Structures (RYTEIE) were published in 2012 and in 2013, respectively. In this way, rapid performance evaluation has been made considering only the critical floor of reinforced concrete buildings using destructive and non–destructive tests. The height of these buildings is limited to 25 m and the max. number of floors is 8. In this context, until today more than 200.000 risk assessment was made on masonry, reinforced concrete and steel buildings. In this study, 160 reinforced concrete buildings representing the general character of the building stock were selected and examined for İzmir. For these buildings, risky structure assessments have been performed within the scope of RYTEIE 2013 and performance analyzes have been made with the DBYBHY 2007 using linear elastic method. In addition, concrete compressive strengths, average floor weights, column reinforcement ratios, ratio of column areas to floor area, natural period values, average axial stresses of columns, axial stress / fck ratios, relationship between axial stress / fck ratio and failure rate limit value were investigated. Due to the results of RYTEİE 2013 and DBYBHY 2007 building analysis, it is aimed to determine how much the target performance levels are achieved, the compliance ratio between the two approaches and the differences between them. Another topic examined within the scope of the study is the changes in the structural performance of reinforced concrete buildings benefiting from the Unlicensed building peace law that came into force in 2018. For this purpose, it was assumed that one or two floors were added on the reinforced concrete buildings and the building performances were calculated. Due to the additional floors, it has been determined that there is an increase in the number of risky buildings and that do not provide the Life Safety target performance.