Akdeniz meyve sineği [Ceratitis capitata (Wiedemann) diptera: tephritidae]'nin laboratuvar koşullarında farklı konukçularda biyolojisinin incelenmesi
Effects of different fruits on biology of the Mediterranean fruit fly [Ceratitis capitata (Wiedemann), diptera: tephritidae] in laboratory conditions
  1. Tez No: 573112
  2. Yazar: MUSTAFA KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Dört farklı familyaya ait, altı farklı konukçu bitkide Ceratitis capitata (Wiedemann) (Diptera, Tephritidae)'nın biyolojik parametreleri incelenmiştir. Bunlar ergin öncesi gelişme, canlılık, pupa büyüklüğü, ömür ve yumurta sayısıdır. Çalışma, 2015-2017 yılları arasında laboratuvar koşullarında yürütülmüştür. Denemede kullanılan tüm meyvelere dişilerin yumurta bıraktığı ve larvaların beslendiği gözlenmiştir. Denemede kullanılan konukçu meyveler C. capitata'nın ergin öncesi gelişmesi, ergin ömrü ve yumurta verimini önemli ölçüde etkilemiştir. Larva gelişme süresi 11,86 gün (portakalda beslenen) ile 24,66 gün (şeftalide beslenen) arasında değişmiştir. En fazla yumurta portakal ve nar ile beslenen bireylerden, en büyük pupalar ise ayva ile beslenen larvalardan elde edilmiştir. Pupa evresi 9,08-11,97 gün arasında, ergin ömrü ise 41,05-74,49 gün arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
Biological parameters for Ceratitis capitata (Wiedemann) (Diptera, Tephritidae) reared on each of six hosts from four different plant families were investigated. These were duration of development stages, survival, pupae size, longevity and fecundity. The study was conducted under laboratory conditions between 2015-2017 years. It was observed that females laid eggs in all fruits used in the study and larvae were fed. The host plants used in the experiment significantly affected larval development, longevity and egg production of C. capitata. Larval developmental period ranged from 11,86 days (reared in orange) to 24,66 days (reared in peach). The largest pupae were obtained from larvae feeding with quince. Length of the pupa stage was changed between 9,08-11,97 days and adult longevity between 41,05-74,49 days. The highest fecundity was obtained from flies reared on oranges.