Jeotermal enerjiden elektrik üreten sistemlerin ve sistem parametrelerinin performans üzerine etkilerinin araştırılması
The comparision of geothermal electric power plants inrespect to their production performances and costs
  1. Tez No: 573134
  2. Yazar: NAZMİYE SEMA BALKAN KUŞÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Jeoloji Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering, Energy, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Jeotermal enerjinin başta elektrik enerjisi elde etme, termal sistemler, sera ve bina ısıtma vb. olmak üzere birçok kullanım alanı vardır. Ülkemizin jeotermal enerji potansiyelinin büyük çoğunluğu Aydın'da ve bunun yanı sıra en yüksek sıcaklıklı jeotermal kaynaklar ise Manisa'dadır. Bu sebeple araştırma sürecinde her iki ilde bulunan birer santral seçilerek araştırmanın iki il üzerinde yoğunlaşması sağlanmıştır. Bu araştırmada, jeotermal enerjiden elektrik üreten santraller ve soğutma suyu debisi, soğutma suyu giriş sıcaklığı, jeotermal akışkan giriş sıcaklığı ve jeotermal akışkan debisi gibi sistem verimini etkileyen en önemli parametreler baz alınarak grafik ve çizelgelerle ile sistem parametrelerinin performansa etkileri araştırılmıştır. Bu santrallerde kullanılan çevrim sistemleri, sistem ana ekipmanları da irdelenmiş ve buna bağlı olarak seçilen ekipmanların elektrik enerjisi üretim performanslarının ve sistem verimliliklerinin kurulu güce etkisi araştırılmıştır. Net elektrik gücünün elde edilmesinde, soğutma alanının sıcaklığının ve bu sıcaklığa etki eden parametrelerin önemi ortaya konmuştur. Özellikle jeotermal santrallerin soğutma alanlarına yoğunlaşılarak; sistem verimini artırmak ve aynı doğrultuda da maliyeti ve iç tüketimi azaltacak çeşitli çalışmalar yapılarak jeotermal santral verimliliğinin artırılması yönünde hem akademik hem de sektörel çalışmaların yapılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
Geothermal energy has many usage areas as obtaining electrical energy, thermal systems, greenhouse and building heating and so on. Most of the geothermal energy potential of our country is in Aydın and the highest temperature geothermal resources are in Manisa. For this reason, one each power plants in both provinces were selected during the research process and the research was focused on two provinces. In this study, the power plants which generating electricity from geothermal energy and the effects of system parameters on performance and the most important parameters affecting the system efficiency such as cooling water flow, cooling water inlet temperature, geothermal fluid inlet temperature and geothermal fluid flow based graphs and tables are investigated. The conversion systems used in these plants, generators, turbines, cooling towers and condensers which are the main equipment of the system are also examined and therefore the effects of electrical energy production performances and system efficiencies of the selected equipments on the installed power were investigated. Obtaining net electricity power, temperature of the cooling area and the importance of parameters that affecting this temperature has been demonstrated. Particularly focusing on the cooling areas of geothermal power plants; Both academic and sectoral studies are required to increase the efficiency of the geothermal power plant by increasing the efficiency of the system and reducing the cost and internal consumption.