Dalga enerjisinden elektrik enerjisi üreten yeni bir sistem tasarımı ve uygulaması
Design and implementation of a new wave energy system to produce electric energy
- Tez No: 374535
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜM CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Her geçen gün artan nüfus, gelişen teknoloji ve sanayileşmenin bir sonucu olarak elektrik enerjisine duyulan ihtiyaç hızla artmakta ve ekonomik tedariki önem kazanmaktadır. İlave olarak gelecekte daha yaşanılabilir bir dünya için ihtiyaç duyulan bu enerjinin temiz olması da kaçınılmazdır. Bu nedenle yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi her geçen gün artmaktadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının başında rüzgâr ve güneş enerjisi teknolojileri olup zaman içerisinde önemli gelişmeler kat edilmiştir. Jeotermal ve dalga enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının da göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Yerkürenin dörtte üçünü kaplayan okyanuslar, dalga enerjisi için büyük potansiyel oluşturmaktadır. Ülkemizin de üç bir tarafının denizlerle çevrili olduğu gerçeği dalga enerjisinin ülkemiz için de büyük bir potansiyel teşkil ettiğini göstermektedir. Dalga enerjisi hakkında halen dünyada birçok çalışmalar devam etmekte, yurtiçi ve yurtdışından resmi ve özel kuruluşlar bu çalışmalara destek vermektedir. Dalga enerjisi gerek teknolojisi gerekse de işletme maliyetleri bakımından birçok avantaja sahipken, çalışma koşulları ve ilk yatırım maliyetleri bakımından dezavantajlara da sahiptir. Yapılan akademik ve bilimsel çalışmalarla bu dezavantajlar giderilmeye ve dalga enerjisinden elektrik enerjisi üreten sistemlerin kullanılabilir ve sürdürülebilir olması amaçlanmıştır. Bu bağlamda ülkemizde geçmişte yeterli çalışma yapılmadığından, bu çalışmamızda coğrafi konumuzdan da destek alarak sahip olunan bu potansiyelden en iyi şekilde faydalanmak için saha çalışmaları ve uygulamalar öncesi laboratuvar ortamında dalganın modellenmesi ve dalga jeneratörü performans ve çalışma durumlarının modellenmesi yapılarak, küçük bir prototip ile deneysel modellemesi gerçekleştirilmiştir. Üç yıl süren çalışmalar neticesinde mevcut modellemesi ve çalışmada hedeflenen sistem TÜBİTAK desteği ve önerisiyle üniversitede uygulamaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The need for electrical energy is rapidly coming into prominence as a result of advancing technology and industrialization and the increasing population. It is inevitable for this energy to clean and cheap, which is a need for more sustainable world in the future. The significance of renewable energy sources is increasing day by day. There have been great improvements in wind and solar technology, which is the first that comes to mind when talking about renewable sources. However, renewable energy sources such as geothermal and wave energy should not be ignored. Covering three-quarters of the Earth, oceans are of great potential for wave energy. As our country is surrounded by sea on three sides, wave energy is of huge potential for our country as well. There have been many studies about wave energy in the world and governments and private institutions have been supporting these studies. While wave energy has many advantages in terms of both its technology and operating costs, it has disadvantages in terms of working conditions and capital costs at first. Academic and scientific studies aim to resolve these drawbacks and make these wave energy systems useable and sustainable to produce electricity. In this context, many studies are made, and it has been targeted to benefit from this potential due to geographical location. This thesis has been prepared as a result of three-year study and targeted system has been transferred into practise with the support of TÜBİTAK and in collaboration with the university.