Küresel finansal krizin yabancı sermaye yatırımları üzerine etkisi: Türkiye ve Çin Halk Cumhuriyetinin 2000-2016 döneminin karşılaştırmalı analizi
The global financial crisis before and after comparison of Turkey and China Foreign Capital rates (2000-2016)
  1. Tez No: 573183
  2. Yazar: EDA KUMAN TÜZÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
1980'li yıllardan itibaren dünya genelinde faaliyet gösteren şirketler küreselleşmenin ve kâr amaçlarının da etkisiyle farklı bölgelere yatırımlar için çok uluslu şirketlere dönüşmüşlerdir. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin ekonomik kalkınmada ihtiyaç duydukları sermayenin temini için, çok uluslu şirketlerin kendi ülkelerinde yatırımı noktasında çok kapsamlı teşvikler hayata geçirilmiştir. Bu nedenle özellikle sermaye birikimi sağlamış gelişmiş ülkelerden, sermaye yetersizliği bulunan ülkelere doğru bir sermaye geçişi sağlanmıştır.2008 küresel ekonomik krizinin yaşandığı yılda ise özellikle yabancı sermayenin yoğun bir şekilde bulunduğu ülkeler diğer ülkelere nazaran krizin getirdiği olumsuzluklardan daha fazla etkilenmişlerdir. Araştırmada, Türkiye ve Çin'e yapılan yabancı sermayelerin 2000-2016 yılları arasındaki tablolar incelenmiş, özellikle 2008 küresel ekonomik krizinin ardından her iki ülkedeki durumları açıklanmış ve krizin sebebiyet verdiği etkiler anlaşılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın sonucunda Türkiye ve Çin'in ekonomik performansının yabancı sermaye yatırımlarına bağımlı olduğu ve her iki ülkenin de 2008 krizinden sonraki sermaye çıkışları sebebiyle ekonomik kayıplar yaşandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the 1980s, companies carrying on a business all around the world have turned into multinational companies for investments in different regions due to the influence of globalization and profit objectives. Especially for developing countries to provide the capital they need in economic development, incentives were put in to practice at the point of investment of multinational companies in their own countries. For this reason, a capital transition has been provided towards countries with insufficient capital particularly from developed countries that supplied capital accumulation. In the year of the global economic crisis of 2008, macroeconomic tables of the countries where foreign capital was existed intensely, were affected more compared to other countries. In our study, the economic course of foreign capital to Turkey and China has been examined between the years 2000-2016, especially after the global economic crisis of 2008 the capital position explained in both countries. As a result of the study, Turkey and China's economic performance is dependent on foreign investment and it is concluded that both countries experienced economic losses due to capital outflows in the 2008 crisis.