Silan bileşikleriyle kırka bor atıklarının yüzey modifikasyonu
Surface modification of kirka boron wastes by silane compounds
  1. Tez No: 573211
  2. Yazar: OĞUZHAN EVCİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SERHAT BAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada; Kırka Bor Atıkları 3 farklı silan bileşiğinin (3-Aminopropil) trimetoksisilan, 3- (Metakriloiloksi) propil trimetoksisilan ve N- (2-Aminoetil) -3-aminopropil trimetoksisilan) 1mL, 2,5 mL, 5 mL ve 10 mL olmak üzere farklı miktarlarında, 1 sa, 6 sa ve 12 sa olmak üzere 3 farklı sürede 750 rpm'de manyetik karıştırıcıda karıştırılarak yaş yöntemle yüzeyleri modifiye edilmiştir. Daha sonra karışım siyah band filtre kağıdından süzülerek çözücüsünden ayrıştırılmıştır. Filtre kağıdı üzerindeki kek önce oda sıcaklığında 24 saat, sonra etüvde 60C sıcaklıkta 24 sa, 48 sa ve 72 sa sürede kurutulmuştur. Kurutulan modifiye tozların bir kısmı tek eksenli preste silindirik tablet haline getirilerek temas açıları ölçülmüştür. Kalan tozların ise FTIR, XRD, SEM analizleri yapıldıktan sonra iki farklı polimer ile (RTV2 ve Epoksi) % 1, 2, 3, 4 ve 5 (w/w) oranlarında (0,4 g, 0,8 g, 1,2 g, 1,6 g ve 2,0 g) karıştırılarak şekillendirilmiştir. Polimer kompozitlerin de temas açıları ölçülerek yüzey modifikasyon işlemi değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; Kırka Boron Waste has been modified with 1 mL, 2.5 mL, 5 mL and 10 mL in different amounts of 3 different silane compounds [(3-Aminopropyl) trimethoxysilane, 3- (Methacryloyloxy) propyl trimethoxysilane and N- (2-Aminoethyl) -3-aminopropyl trimethoxysilane) for 1 h, 6 h and 12 h 3 different times at 750 rpm in magnetic stirrer. The mixture was then filtered through a black band filter paper and extracted from the solvent. The cake on the filter paper was firstly dried at room temperature for 24 hours, then at a temperature of 60 ° C in the oven for 24 h, 48 h and 72 h. The contact angles were measured shaping some of the dried powdered powder into a cylindrical tablet in a one-axis press. Remaning powders were characterized by FTIR, XRD, SEM. Then powders added to two different polymers (RTV2 and Epoxy) in 1, 2, 3, 4 and 5% (w / w) ratios (0.4 g, 0.8 g, 1.2 g, 1.6 g and 2.0 g). The contact angles of the polymer composites were measured and the surface modification process was evaluated.