Üç boyutlu öklid uzayında monge yüzeyler
Monge surfaces in three dimensional euclidean space
- Tez No: 573235
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma üç bölümden oluşmuştur. Giriş bölümünde Monge yüzeylerle ilgili bazı temel bilgiler verilmiş ve yapılan çalışmalara değinilmiştir. Birinci bölümde; diğer bölümlerde kullanılacak bazı temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. İkinci bölümde; üç boyutlu Öklid uzayında Frenet vektör alanları incelenmiştir. Üçüncü bölümde; Monge yüzeyi, Sherk yüzeyi, birinci ve ikinci temel formlar üzerinde şekil operatörü, gauss eğriliği ve ortalama eğriliği incelemiş ve bunlarla ilgili karekterizasyonlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of three chapters. In the introduction section, some basic information related to Monge surfaces are given and studies on these surfaces are discussed. In the first section, some basic definitions and theorems which will be used in next sections are presented. In the second section, Frenet vector fields in the three dimensional Euclidean space are investigated. In the third section, Monge surface, Scherk surface, shape operator, Gaussian curvature, mean curvature, first and second fundamental forms are examined and their characterizations are given.