Betonarme çeliğinin korozyon davranışlarına polikarboksilat bazlı akışkanlaştırıcı ve kalsiyum nitrit'in etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of calcium nitrite and polycarboxylate based super plasticizer on corrosion resistance of steel reinforcement in concrete
  1. Tez No: 573236
  2. Yazar: NİDA KOLUÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRAY KILINÇÇEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, %3,5 NaCl (0,6 M) ve %5,85 NaCl (1 M) çözeltisinde polikarboksilat bazlı akışkanlaştırırıcı ve 0,1 M Nitrit iyonunun, betonarme çeliğinin korozyon davranışları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Potansiyodinamik polarizasyon eğrileri ve elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS) teknikleri kullanılmıştır. Metal yüzeyinin aşındırıcı ortama maruz kaldıktan sonra yüzey morfolojisi taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir. Sabit sıcaklıkta (298 K), çözeltilerin pH'sı 8,0'a ayarlanmıştır. Klorürlü ortamlardaki betonarme çeliğinin anodik çözünme hızını, Nitrit iyonu ve Polikarboksilat bazlı akışkanlaştırıcı inhibe etmektedir. Nitrit iyonlarının demir yüzeyinde koruyucu tabaka oluşturduğu, polikarboksilat bazlı akışkanlaştırıcının ise beton bileşimini oluşturan agregaların arasında ki boşluk miktarını azaltarak klorür iyonlarının difüzyonunu zorlaştırdığı belirlenmiştir. İnhibisyon etkisi, artan klorür derişimi ile azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of polycarboxylate based plasticizer and 0.1 M nitrite ion on the corrosion behavior of reinforced concrete in 3.5% NaCl (0.6 M) and 5.85% NaCl (1 M) solutions was investigated. Potentiodynamic polarization curves and electrochemical impedance spectroscopy (EIS) techniques were used. After exposure to the corrosive media, the surface morphology of the metal surface was examined by scanning electron microscopy (SEM). At constant temperature (298 K), the pH of the solutions was adjusted to 8.0. Nitride ion and polycarboxylate based plasticizers inhibit the anodic dissolution rate of reinforced concrete steel in chloride environments. It was determined that nitride ions form as a protective layer on the reinforced concrete steel surface and polycarboxylate based plasticizer makes it difficult to diffuse chloride ions by reducing the amount of space between the aggregates forming the concrete composition. Inhibition effect decreases with increasing chloride concentration.