İsdemir Kuvvet Santrali enerji ve ekserji analizi
Energy and exergy analysis of İsdemir power plant
  1. Tez No: 573241
  2. Yazar: AHMET KURTARAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN DÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Fosil yakıtların sınırlı, maliyetli olması ve küresel ısınma gibi problemler fosil enerji tüketimlerinde optimizasyon ve tasarruf gerektirmektedir. Termik santrallerde yakıt ısısının ancak üçte birinin elektriğe dönüşmesi, ısıl verimi artırmaya yönelik yapılan çalışmaların ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Çevrimdeki tersinmezlikler, gerçek ısıl verimlerin Carnot ısıl veriminden çok daha düşük olmasına neden olmaktadır. Isı makinelerinde ısıl verim artırmanın bir yolu da hal değişimlerinde görülen bu tersinmezliklerin tespit edilmesi ve minimize edilmeye çalışılmasıdır. Bu nedenle bu çalışmada İSDEMİR Enerji tesisleri kuvvet santralinde çevrimdeki tersinmezliklerin tespit edilmesi amacıyla ekserji analizleri yapılmıştır. Kuvvet santrali ara buhar almalı bir Rankine çevrimidir. İşletme halindeki verilerden çevrimin ısıl verimi %29 ve II. yasa verimi ise %66.7 bulunmuştur. Ejektör ve kondenser en düşük ikinci yasa verimine sahipken, kazan ve P1 pompası ise en yüksek II. yasa verimine sahip olmuştur. Türbin ve kazan dışında en yüksek ekserji kaybı degazörde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Problems such as the limited cost of fossil fuels and global warming require optimization and savings in fossil energy consumption. The fact that only one third of the fuel heat is converted to electricity in thermal power plants shows how important the studies are carried out to increase the thermal efficiency. The irreversibility in the cycle causes the actual thermal yields to be much lower than the Carnot thermal yield. One way to increase the thermal efficiency in heat machines is to detect these irreversibilities and try to minimize them. Therefore, in this study, exergy analyzes were performed to determine the irreversibility of the cycle in the power plant of ISDEMIR Power Plants. The power plant is a Rankine cycle with intermediate steam. The thermal efficiency of the cycle was 29% and the second law efficiency was 66.7%. Ejector and condenser had the lowest second law efficiency and boiler and P1 pump had the second highest law efficiency. Except for turbine and boiler, the highest exergy loss was found in degasser.