Ağaç bazlı panel endüstrisinde mdf hammadde karışımının belirlenmesi ve maliyet optimizasyonu
Determination of mdf raw material mixture and cost optimization in wood based panel industry
- Tez No: 573240
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KOKANGÜL, DR. ÖĞR. ÜYESİ CANSU DAĞSUYU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Orta yoğunluklu lif levha (MDF) üretiminde kalite kriterlerini etkileyen faktörlerin en önemlilerinden biri ürün reçetesinde kullanılan hammadde miktarlarıdır. Bu çalışma ağaç endüstrisinde faaliyet gösteren bir işletmenin, MDF üretim süreci için hammadde kullanım miktarlarının çekme mukavemeti, eğilme direnci ve yüzey sağlamlığı üzerinde etkisini araştırmak için yapılmıştır. MDF levhanın çıktı parametrelerinden çekme mukavemeti, eğilme direnci ve yüzey sağlamlığı üzerinde etkili olan hammaddelerin belirlenmesi için geçmiş üretim verileri analiz edilmiştir. Üretim maliyetini minimize; çekme mukavemeti, eğilme direnci ve yüzey sağlamlığını maksimize eden tek ve çok amaçlı matematiksel modeller oluşturulmuştur. Çok amaçlı modellerin çözülmesinde önceliklendirmeli hedef programlama yaklaşımı ile etkin çözümler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important factors affecting the quality criteria in medium density fiber board (MDF) is the amount of raw material used in the product bill. This study was conducted in order to investigate the effect of raw material usage amounts on internal bond, modulus of rupture and surface strength of a company operating in wood industry for MDF production process. Past production data were analyzed to determine the raw materials which are effective on internal bond, modulus of rupture and surface soundness of the output parameters of MDF board. Single and multi-objective mathematical models have been developed that minimizing production cost; maximizing internal bond, modulus of rupture and surface soundness single and multi-objective mathematical models have been developed. Effective solutions have been achieved with the sequential goal programming approach in solving multi-objective models.