Effect of polysaccharides obtained from low quality teas on glycosidase enzyme activity and type II diabetes
Düşük kaliteli çaylardan elde edilen polisakkaritlerin glikozidaz enzim aktivitesi ve tip II diyabet üzerine etkileri
  1. Tez No: 573273
  2. Yazar: KÜBRA AKALIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA İNCİ ÖZDEMİR, DR. SONER AKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Tip 2 diabetes mellitus prevelansı hızla yükselen global halk sağlığı sorunudur. Tüm metabolizmayı etkileyen bu hastalıkta kan şekeri düzeyinin dengede tutulması tedavide başlıca hedeftir. Tedavi masraflarının artışı ve kullanılan ilaçların yan etkileri sebebiyle doğal kaynaklı antidiyabetik etkisi olan maddeler üzerinde araştırmalar hızlanmıştır. Yapılan araştırmalar kan şekeri düşürücü özelliği bilinen geleneksel bitkilerin tip 2 diyabetin önlemesinde ve tedavisinde etkili olduklarını göstermiştir. Bu çalışmada düşük kaliteli çaylardan elde edilen çay polisakkaritlerin in vitro ve in vivo yöntemler ile tip 2 diabetes mellitus üzerine etkileri incelenmiştir. Çay polisakkaritlerinin α-glikosidaz enzim inhibisyonu aktivitelerine bakılmıştır ve yüksek inhibisyon gösteren örnekler belirlenmiştir. Çay polisakkaritlerinin hücresel glikoz alımı üzerinde artışa yol açtığı hücre kültürü deneylerinde gösterilmiştir. Deneysel tip 2 diabetes mellitus fare modeli oluşturmak için streptozotosin ve yüksek yağlı diyet uygulanmıştır. Model fare altı hafta boyunca oral gavaj yoluyla çay ekstraktlarıyla tedavi edilmiştir. Yeşil ve siyah çay ekstraktı uygulanan farelerin düşük kalorili beslenme rejimi ile birlikte açlık kan şeker düzeylerinde beklenildiği gibi anlamlı derecede düşüş tespit edilmiştir. Yüksek kalorili beslenme rejimi ile birlikte sadece siyah çay ekstraktı uygulanan farelerde açlık kan şeker düzeylerinde anlamlı derecede düşüş tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Type 2 diabetes mellitus is a global public health problem. In this disease that affects all metabolism, keeping the blood sugar level in balance is the main target of treatment. Due to the increase in costs of treatment, and the side effects of the drugs used, research on substances with natural antidiabetic effects has accelerated. Recent research has shown that conventional plants known to have blood glucose lowering effect are effective in the prevention and treatment of type 2 diabetes. In this study, the effects of tea polysaccharides obtained from low-quality teas on in vitro and in vivo methods and type 2 diabetes mellitus were investigated. α-glucosidase enzyme inhibition activities of tea polysaccharides were investigated and samples with high inhibition were determined. Tea polysaccharides are shown in cell culture assays that lead to an increase in cellular glucose uptake. Streptozotocin and high-fat diet were administered to the mouse to produce experimental type 2 diabetes mellitus. The model mouse was treated with green and black tea extracts by oral gavage for six weeks. Low-calorie nutrition regimen with green and black tea extract in the fasting blood sugar levels of mice as expected was significantly reduced. High-calorie nutrition regimen combined with black tea extract only in the fasting blood sugar levels were significantly reduced in mice.