Pediatrik üriner sistem enfeksiyonlarında etken olan enterobacteriaceae ailesi üyelerinde GSBL ve karbapenemaz üretim sıklığının ve enzim tiplerinin araştırılması ve klinik yansıması
The investigation and clinical reflection of the production frequency of ESBL and carbapenemase and enzyme types in enterobacteriaceae family members mediated pediatric urinary tract infections
- Tez No: 573274
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE ALDEMİR KOCABAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Üriner sistem enfeksiyonu (ÜSE) çocukluk çağının yaygın ve önemli bir klinik problemdir. Genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz (GSBL) üreten ve üçüncü kuşak sefalosporinlere dirençli Enterobacteriaceae'ların pediatrik popülasyonda da giderek yaygınlaştığını görülmektedir. Bu çalışmada pediatrik üriner sistem enfeksiyonlarında etken olan Enterobacteriaceae ailesi üyelerinde GSBL ve karbapenemaz üretim sıklığının ve enzim tiplerinin araştırılması amaçlanmıştır. Pediatri Polikliniğinden ve/veya Kliniğinden ÜSE şüphesi nedeniyle idrar kültürü istenmiş hastalardan izole edilen 268 Enterobactericeae suşları çalışmaya alındı. Bu izolatlarda GSBL ve karbapenemaz enzim üretimi varlığı değerlendirildi. Aynı zamanda GSBL pozitif , ÜSE kabul edilen 109 hastanın klinik özellikleri, kullanılan tedavi yöntemleri hastane kayıtlarından retrospektif olarak tarandı. Enterobactericeae izolatlarında GSBL tayini için, ilk olarak fenotipik test kombine disk yöntemi uygulanarak GSBL üretimine bakıldı. GSBL pozitif çıkan izolatların konvansiyonel Polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) testi ile genotipi araştırıldı. ÜSE olan 109 hastanın 72 (%66,1)'si kız, 37 (%33,9)'si erkek; yaş ortalaması 75,15±65,41 (1-206) ay bulunmuştur. Hastaların 58'inin (%55,2) tedavisi ayaktan düzenlenmiş olup 51 hasta (%44,8) hastaneye yatırılarak parenteral tedavi almıştır. En sık oral ampirik antibiyotik sefiksim (%67,5) tercih edilirken, ampirik paranteral antibiyotiklerden ise ilk sırada %75 oranında sefalosporin grubu antibiyotikler gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Urinary tract infection (UTI) is a common and crucial clinical problem in childhood. Enterobacteriaceae, producing extended-spectrum beta-lactamase (ESBL) and resistant to third-generation cephalosporins are becoming widely common in the pediatric population. The aim of this study was to investigate the frequency of ESBL and carbapenemase production and enzyme types in Enterobacteriaceae family members, which underlie pediatric urinary tract infections. 268 Enterobacteriaceae strains isolated from patients for whom urine culture tests were requested in Pediatric Polyclinic and/or Clinic because of suspected UTI were included in the study. ESBL and carbapenemase enzyme production were evaluated in these isolates. Additionally, clinical features and treatment methods of 109 ESBL positive UTI patients were retrospectively reviewed in hospital registry. For the determination of ESBL in Enterobacteriaceae isolates, phenotypic test combined disk method was initially used. Genotype of ESBL positive isolates were evaluated by conventional polymerase chain reaction (PCR) test. Of 109 patients with UTI, 72 (66.1%) were female and 37 (33.9%) were male; The mean age was found to be 75.15 ± 65.41 (1-206) months. Fifty-eight (55.2%) patients were treated as outpatients and 51 (44.8%) patients were hospitalized and received parenteral treatment. Whereas Cefixime was the most commonly preferred agent among oral empiric antibiotics (67.5%), cephalosporins were the most common empirical parenteral antibiotics (75%).