Yaşlanma karşıtı madde yüklü mikropartikül içeren jel formülasyonunun geliştirilmesi
Development of anti-aging agent loaded microparticle-containing gel formulation
- Tez No: 573282
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN HOMAN GÖKÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kozmetoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Cilt yaşlanmasının birçok nedeni vardır. Cilt görünümündeki değişikliklerin nedenleri arasında zamanla doğal olarak, çevreye maruz kalma, histolojik ve fizyolojik değişiklikler yer alır. Fizyolojik yaşlanmanın bir nedeni yüz ifadesi kaslarının kasılmasından kaynaklanan tekrarlanan yüz hareketleridir. Argirelin kas kasılmasının neden olduğu kırışıklığa etki eder. Kaslar, vezikülden salınan nörotransmitter aldığında kasılmaktadır. Argirelin nörotransmitterlerin serbest kalmasını önler ve kas kontraksiyonu zayıflar, çizgilerin ve kırışıklıkların oluşmasını engeller. Histolojik yaşlanmayla beraber cilt yaşla nemini ve kolajen miktarını kaybetmektedir. Arginin hem oral hem kozmetik olarak Kullanılan bir doğal aminoasit yapıtaşıdır. Yeni bir kozmesotik olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kollajen oluşumunu destekleyen çalışmaları mevcuttur. Mikropartiküller; cilde uzun süre etkin madde vermek, kontrollü salım sağlamak, ortam koşullarından korumak ve stabiliteyi arttırmak için tercih edilir. Bijeller organojel ve hidrojel birbiriyle karışımından oluşan yeni bir taşıyıcı jel sistemdir. Hidrojel ve organojelin özelliklerini taşıması nedeniyle diğer jel sistemlerinden daha üstün özelliklere sahiptir. Arginin mikropartikülü içeren argirelin bijel formülasyonu etkili göz çevresi bakımı için farklı yenilikçi bir yaklaşım getirmektedir. Bu çalışmada formülasyonun testleri yürütülecek ve en uygun formülasyon için optimizasyon çalışmaları yapılmıştır. Argirelin mikropartiküllerini içeren sistemler ile antiaging etkinliği olan bir formülasyon geliştirilmesi, kontrollü salım sağlamak için enkapsüle edilmiştir. DTK, partikül boyut analizi, mikropartikül görüntüleme ve yükleme çalışmaları, reoloji, viskozite, sitotoksisite, mikrobiyolojik limit kontrolü, stabilite çalışmaları gibi parametreler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many causes of skin aging. Causes of changes in skin appearance include over time as natural exposure to the environment, histological and physiological changes. One reason for physiological aging is the repeated facial movements resulting from the contraction of facial expression muscles. Argireline affects wrinkles caused by muscle contraction. The muscles contract when they receive neurotransmitters released from the vesicle. Argirelin prevents the release of neurotransmitters and weakens muscle contraction and prevents lines and wrinkles. With histological aging, the skin loses its moisture and collagen content with age. Arginin is a natural amino acid building block used both orally and cosmetically. It is being used as a new cosmesotic. There are studies supporting collagen formation. Microparticles; It is preferred to give long-term active substance to the skin, to provide controlled release, to protect from environmental conditions and to increase stability. Bigels is a new carrier gel system consisting of a mixture of organogels and hydrogels. It has superior properties than other gel systems due to its hydrogel and organogel properties. The Arginin microparticle containing argirelin bijel formulation brings a different innovative approach to effective eye contour care. In this study, formulation tests will be carried out and optimization studies have been carried out for the most appropriate formulation. Developing a formulation with antiaging efficacy with systems containing microparticles of argirelin has been encapsulated to provide controlled release. DTK, particle size analysis, microparticle imaging and loading studies, rheology, viscosity, cytotoxicity, microbiological limit control, stability studies were evaluated.