Kas iskelet sistemi ağrılarında akupunktur kullanılan geriatrik hastalarda kognitif fonksiyonların seyri
The course of cognitive functions in geriatric patients with musculoskeletal pain receiving acupuncture therapy
- Tez No: 573283
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİLE SILAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Giriş ve Amaç: İlerleyen yaş ile birlikte, kas iskelet sisteminde dejeneratif değişiklikler meydana gelmekte ve bu durum kronik ağrıya sebep olabilmektedir. Kronik ağrı; kognitif fonksiyonda düşüş, davranış problemleri, depresyon, fonksiyonel kapasitede azalma ve polifarmasi gibi pek çok geriatrik durum ile ilişkilidir. Yaşlı hastalarda kronik kas iskelet sistemi tedavisinde akupunktur, bütüncül bir tedavi metodu olarak kullanılabilir. Akupunktur ile ağrı tedavisi yapılması, diğer geriatrik sendromlar için de faydalı olabilir. Biz çalışmamızda, kronik kas iskelet sistemi ağrısı bulunan geriatrik hastalarda akupunktur uygulamasının ağrı düzeyi, kognitif fonksiyon, davranış bozuklukları, depresyon, günlük yaşam aktiviteleri ve enstrümental günlük yaşam aktiviteleri üzerine olan etkisini değerlendirdik. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız Ekim 2017 ve Ekim 2018 tarihleri arasında Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Geriatri Polikliniği'nde gerçekleştirilmiştir. Polikliniğe ağrı ve unutkanlık şikayetleri ile başvuran hastalara kapsamlı geriatrik değerlendirme yapılmış ve dahil olma kriterlerine uygun hastalar, gönüllülük esasına göre akupunktur tedavi programına alınmıştır. Bulgular: Bu çalışmaya kas iskelet sistemi ağrılarında akupunktur kullanılan 23 geriatrik hasta katılmıştır. Bu kişilerin %78,3'ü kadın, %21,7'si erkektir. Hastaların ortalama yaşı 73,39±6,47 iken, ortalama uygulanan akupunktur seans sayısı 9,48±1,95 adettir.
Özet (Çeviri)
During the aging process, degenerative changes occur in the musculoskeletal system. Hence, this could cause chronic pain. Chronic pain is related to many geriatric conditions, such as decline in the cognitive functions, behavioral problems, depression, decline in the functional capacity and polypharmacy. Acupuncture could be considered for treating older patients with chronic musculoskeletal pain as an integrative therapy method. In our study, we evaluated the effect of acupuncture on the pain level, cognitive function, behavioral disturbances, depression, activities of daily living, instrumental activities of daily living in geriatric patients with chronic musculoskeletal pain. Material and Methods: We performed the study at Ankara Yıldırım Beyazıt University Ankara Atatürk Teaching and Research Hospital geriatrics outpatient clinic between October 2017 and October 2018. Comprehensive geriatric assessment was performed to patients who admitted to the geriatrics outpatient clinic and eligible patients for this research were recruited into the study according to their willingness. Results: Twenty-three geriatric patients whose musculoskeletal pain was treated with acupuncture were included in the study. 78.3% of them were female and 21.7% were male patients. Mean age of the patients were 73.39±6.47 and mean number of the acupuncture sessions were 9.48±1.95.