Salınımlı akışların PEM yakıt hücresi performansı üzerine etkilerinin incelenmesi
Study of the effects of oscillating flow on PEM fuel cell performance
- Tez No: 573289
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA ERKAN AKANSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
PEM yakıt pilleri sistemlerinin kullanımındaki en büyük engellerden biri kanallarındaki su birikimi ve sonucunda doğurduğu performans düşüşüdür. Bu sistemlerin daha verimli çalışabilmesi için su birikimini azaltmak amacıyla birçok araştırma yapılmaktadır. Kanal tasarımı, gaz nemlendirme oranı, sıcaklık değişiklikleri ve bu çalışmanın da konu aldığı giriş gazlarının akış tipi araştırma dalları arasındadır. Bu çalışmada PEM yakıt hücreleri katot kısmına verilen standart debilerde ikmal edilen hava yerine sentetik jet aktuatörleri kullanılarak elde edilen salınımlı akışların hücre performansı üzerine etkileri araştırılmıştır. Literatürdeki yer alan piston-silindir, hoparlör ve piezoelektrik aktuatörlü çalışmalar ile bu tez çalışmasının da parçası olduğu plazma aktuatörünün incelendiği proje çalışmasının sonuçları karşılaştırılmıştır. Bu konuda literatürde yapılan araştırmalarda yakıt hücresinin nominal çalışma debilerinden daha düşük değerlerinde kayda değer etkilerinin olduğu ifade edilmektedir. Plazma aktuatörlü salınımlı akış durumunda nominal stokiyometri oranlarında güç yoğunluğunda önemli bir etki oluşmazken daha düşük oranlarında %12'ye varan iyileşmeler görülmüştür.
Özet (Çeviri)
One of the biggest obstacles in PEM fuel cell systems is the flooding of channels and the performance drop it causes as a result. There are a lot of studies to improve the efficiency of these systems by reducing the flooding. Channel design, gas moisturing ratios, temperature differences and the subject of this study gas flow types are among the research subjects. In this study, the effects on performance of the cell was investigated by changing the standart flow rates in the cathode channel to plasma synthetic jet actuator induced oscillating flow type. The results of the studies with piston-cyclinder, woofer, piezoelectric and the subject of this study the plasma actuators were analyzed and compared. Studies indicate that worthy results were taken when the fuel cell was operated below the nominal flow rates. In the state of plasma actuated oscillating flow with nominal stoichiometry rates, there was no significant change in power density, however at lower ratios 12% increase was observed.