Sağlık çalışanlarının tıbbi atık ve ekonomik boyutu konusundaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi: Bir araştırma hastanesi örneği
Evaluation of the knowledge level of medical workers on medical waste and its economic dimension: A case study of a research hospital
  1. Tez No: 573288
  2. Yazar: ERKUT ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hastaneler, Public Health, Hospitals
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hastanelerde hastalığın tanısı ve tedavisinde kullanılan tıbbi ekipmanlar sürecin sonunda tıbbi atık oluşturmaktadır. Oluşan tıbbi atıklar sağlık, çevre ve ekonomi üzerinde ciddi etkilere sahiptir. Tıbbi atıkların meydana gelişinden bertaraf edilişine kadar tüm işlemler önemli maliyetler oluşturmaktadır. Tıbbi atıkların sağlığa, çevreye ve sosyal yaşantıya olan etkileri ekonomiyi de olumsuz etkilemektedir. Tıbbi atıklara teması sonucunda sağlık sorunları yaşayan bir insan hasta konumuna geçerek devlete yarattığı maliyetin yanı sıra kendisine de bir maliyet doğurmuş olacaktır. Hastaneler bazında maliyeti azaltmanın tek yolu tıbbi atıkların kaynağında düzgün bir şekilde ayrıştırılmasını sağlamaktır. Sağlık çalışanlarının tıbbi atık bilgi ve bilinç düzeylerinin verilen eğitimler ile yüksek tutulması gerekmektedir. Bu sayede tıbbi atıkların maliyetinin, çevreye verilen zararın ve insan sağlığına etkilerinin azaltılması hedeflenmelidir. Bu tez çalışmasında literatür taraması yapılmış, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi özelinde nicel bir araştırma (anket) yöntemi kullanılarak çalışanların tıbbi atık bilgi düzeylerinin ekonomik görüşlerine etkisi incelenmiştir. Araştırmanın evrenini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde görev yapmakta olan sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Çalışma dahilinde 225 sağlık çalışanına anket uygulanmış, uygulama sonucunda demografik özellikler ile sorular arasında anlamlı farklılıklar olduğu saptanmıştır. Araştırmaya katılanların %77,8'i kadın, %22,2'si erkektir. Ayrıca çalışmaya katılan sağlık personelinin %64'ü meslekte 10 yıl veya daha fazla süredir çalışmakta olanlardır. Çalışmada yapılan analizler sonucunda sağlık personelinin cinsiyeti, iş tecrübesi ve aldığı tıbbi atık eğitimi bileşenlerinin sağlık personelinin tıbbi atık temel bilgi düzeyini ve ekonomik boyutu konusundaki bilgi düzeyi ve görüşlerini etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Medical equipment used in the diagnosis and treatment of the disease in hospitals creates medical Waste at the end of the process. Medical wastes generated have serious effects on health, environment and economy. All processes from the occurrence of medical waste to their disposal constitute significant costs. The effects of medical wastes on health, environment and social life also affect the economy negatively. As a result of contact with medical wastes, a person who has health problems will become a patient and create a cost for himself as well as the cost to the state. The only way to reduce costs on a hospital basis is to ensure that medical waste is properly segregated at its source. Health worker's medical waste knowledge and awareness levels should be kept high with the trainings provided. In this way, it should be aimed to reduce the cost of medical wastes, environmental damage and their effects on human health. In this thesis, the literature was searched and the effect of medical waste knowledge levels on economic views of employees was examined by using a quantitative research (questionnaire) method specially in Çanakkale Onsekiz Mart University Health Application and Research Hospital. The population of the study consists of health care workers working in Çanakkale Onsekiz Mart University Health Application and Research Hospital. In this study, 225 health workers were interviewed and it was found that there were significant differences between demographic characteristics and questions. 77.8% of the participants were female and 22.2% were male. In addition, 64% of the health personnel participating in the study are those who have worked in the profession for 10 years or more. As a result of the analyzes conducted, it was found that the gender, work experience and medical waste education components of health personnel affected the knowledge and opinions of the medical personnel about the basic knowledge and economic dimension of medical waste.