Yoğun bakımdan izole edilen MRSA suşlarında Meca geni varlığının konvansiyonel, otomatize ve PCR yöntemi ile tespiti
Determination of Meca gene presence in MRSA strains isolated from intensi̇ve care by conventional, automated and PCR method
- Tez No: 573333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Metisiline dirençli S. aureus MRSA suslarının hastane ve toplum kökenli infeksiyon etkeni olarak günümüzdeki önemi artmaktadır. Bu çalışmanın amacı, S. aureus suşlarında metisilin direncinin belirlenmesi için kullanılan farklı yöntemler ile genotipik bir yöntem olan mecA geni varlığının kıyaslanması amaçlanmıştır. Çalışmaya 2010-2016 yılları arasında Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji laboratuvarına gelen çeşitli örneklerden (yara, kan, balgam, solunum, balgam, apse, osteomiyelit vs.) izole edilmiş 50 adet MRSA suşları belirlenerek çalışmaya dâhil edilmiştir. Her hastadan tek bir izolat alınmıştır. Çalısmamızda, MRSA suşlarinda mecA geni varliğinin konvansiyonel, otomatize ve PCR yöntemi ile araştırılmıştır. İncelenen MRSA suşlarında mecA geni varlığının tespitinde Oksasilin E-test yöntemi ile incelenen 50 adet MRSA suşlarının 49'unda mecA geni varlığına rastlanırken (MİK>2), 1 örnekte (MİK ≤ 2) mecA geni varlığına rastlanmamıştır. Sefoksitin E–test yöntemi ile incelenen örneklerin tamamında mecA geni varlığı tespit edilmiştir (MIC>4). Vitek 2 Otomatize yöntemi ile incelenen örneklerin tamamında mecA geni varlığı tespit edilmiştir. PCR yöntemi ile incelenen örneklerin tamamı pozitif, yani mecA geni varlığı tespit edilmiştir. Oksasilin E-test yöntemi ile incelenen suşların duyarlılık oranı %98 iken, Sefoksitin, Vitek 2 Otomotize ve PCR yöntemleri ile incelenen suşların duyarlılık oranı %100 olarak tespit edilmiştir. MRSA oranın yüksek olduğu hastanelerde gereken önlemlerin alınması açısından mecA araştırılması doğru sonuca ulaşmada büyük bir önem arz etmektedir. Çalışmada üç yöntemin sonuçları hemen hemen birbirlerine yakın olduğu için, doğru tespit yapmak için üç yöntem de kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Meticillin-resistant S. aureus (MRSA) strains are becoming increasingly important as a cause of hospital and communityacquired infections. The aim of this study was to compare the presence of mecA gene, a genotypic method, by different methods used to determine methicillin resistance in S. aureus strains. The study included 50 MRSA strains isolated from various samples (wound, blood, sputum, respiration, sputum, abscess, osteomyelitis, etc.) from the microbiology laboratory of Yüzüncü Yıl University Medical Faculty between 2010-2016. A single isolate was obtained from each patient. In our study, the presence of mecA gene in MRSA strains was investigated by conventional, automated and PCR method. In the detection of mecA gene in the MRSA strains examined, the presence of mecA gene was found in 49 of 50 MRSA strains examined by Oxacillin E-test method (MIC> 2); The presence of mecA gene was detected in all of the samples examined by cefoxide E- test method (MIC> 4). All of the samples examined by Vitek 2 Automated method were found to have mecA gene. All samples examined by PCR method were positive, the presence of mecA gene was determined. Sensitivity rate of strains examined by oxacillin E-test method was 98%, while the susceptibility rate of strains examined by Cefoxide, Vitek 2 Automated and PCR methods was 100%. In order to obtain the necessary precautions in hospitals with high MRSA ratio, mecA investigation is of great importance in achieving the correct results. Since the results of the