Bingöl ili Genç ilçesi çevirme mikrohavzasının bazı hidrofiziksel toprak özelliklerinin araştırılması ile havza karakteristikleri ve erozyon durumunun CBS ortamında belirlenmesi
Investigation of some hydrophysical soil characteristics and erosion status of gas environment microhavas in Young District of Bingol
  1. Tez No: 573384
  2. Yazar: ERHAN NAZLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT REİS, PROF. DR. ALAADDİN YÜKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havza Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bingöl ili Genç ilçesi sınırları içerisinde yer alan Çevirme Mikrohavzasında yürütülen bu çalışma; 6975,96 ha büyüklüğünde çalışma alanının havza karakteristikleri ile bazı toprak karakteristiklerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda alana ait 1/25000 ölçekli topoğrafik haritaları sayısallaştırma ile sayısal yükseklik modeli elde edilmiştir. Oluşturulan model kullanılarak bakı, eğim, rakım, toprak, erozyon, arazi kullanım ve arazi kabiliyet haritaları oluşturulup yeniden sınıflandırma yapılmıştır. Çalışma alanından belirlenmiş olan 12 noktada toprak profilleri açılıp 0-30, 30-60, 60-90 ve 90-120 cm derinliklerinden 30 adet toprak numunesi alınmıştır. Alınan numunelerin tekstür, pH, dispersiyon oranı, organik madde, satürasyon, elektriksel iletkenlik(EC) %kireç değeri (CaCO3) analizleri yapılmıştır. Analizler sonucunda bu toprakların herhangi bir drenaj problemine sahip olmadığı saptanmıştır. Yapılan analizler sonucunda bu toprakların nötre yakın pH değerlerine sahip olduklarını, çoğunun kireçsiz bir yapıya sahip olduğunu ve organik madde açısından orta seviyede olduğunu söylemek mümkündür. Söz konusu alanın jeolojik yapısı metamorfik anakaya olduğu görülmüştür. Çalışma alanındaki topraklar metamorfik anakayalar üzerinde gelişen derin yapılı, kumlu-balçıklı ve kumlu-killi tekstüre sahip olduğunu söylemek mümkündür. Çalışma alanı kullanım şeklinden bahsedecek olursak alan içerisinde mera, tarım arazileri ve ormanlar bulunmaktadır. Alan; 4040,88 ha bozuk orman, 2060,9 ha orman toprağı, 351,86 ha verimli orman, 448,13 ha ziraat alanı, 52,42 ha ağaçlandırma alanı, 5,64 ha kumul ve 16,13 ha yerleşim alanından oluşmaktadır. Mikrohavzadaki köylerde yapılan tarımsal faaliyetler çoğunlukla bahçe bitkileri, yem bitkileri ve serin iklim tahılları yetiştirmektir. Mikrohavzanın şiddetli ve çok şiddetli erozyona maruz kaldığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study carried out in the ÇEVİRME watershed within the boundaries of Genç district of Bingöl province; This study was conducted to determine the basin characteristics and some soil characteristics of the study area of 6975.96 ha. For the purpose of the study, digital elevation model was obtained by digitizing 1/25000 scale topographic maps of the area. Using the generated model, maps of slope, altitude, soil, erosion, land use and land capability were created and reclassified. Soil profiles were opened at 12 points determined from the study area and 30 soil samples were taken from 0-30, 30-60, 60-90 and 90-120 cm depths. Texture, pH, dispersion ratio, organic matter, saturation, electrical conductivity (EC)% lime value (CaCO3) of the samples were analyzed. As a result of the analysis, it was found that these soils do not have any drainage problems. As a result of these analyzes, it is possible to say that these soils have pH values close to neutral, most of them have a lime-free structure and are moderate in terms of organic matter. If we talk about the usage area of the study area, there are pastures, agricultural lands and forests. Area; 4040,88 ha degraded forest, 2060.9 ha forest land, 351.86 ha fertile forest, 448.13 ha agricultural area, 52.42 ha afforestation area, 5.64 ha dune and 16.13 ha residential area. Agricultural activities in the villages in the watershed are mainly growing horticulture, forage crops and cool climate cereals. The watershed is exposed to severe and very severe erosion.