Elazığ ili Hamzabey Mikrohavzası'nda mera alanlarında yüzeysel akışın ve toprak kayıplarının belirlenmesi
Determination of survival fluid and soil losses in mera areas in hamzabey Microwater of Elazığ
- Tez No: 573383
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT REİS, PROF. DR. ALAADDİN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Havza Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Türkiye, içinde bulunduğu coğrafi konum, iklim, topoğrafya, jeolojik yapı ve toprak şartları sebebi ile erozyona karşı oldukça hassastır. İnsanların tabiata olan yanlış müdahaleleri ve aşırı kullanımı ise erozyonu daha da artırmaktadır. Neticede erozyonla taşınan topraklarla birlikte organik madde taşınmakta, toprakların verimliliği azalmakta, taşınan rusubat ile birlikte barajların ekonomik ömürleri beklenenden daha erken dolmakta, meydana gelen sel ve taşkınlar can ve mal kayıplarına sebep olmaktadır. Türkiye konumu ve topoğrafyası dolasıyla kendi içinde farklı iklim bölgelerine sahiptir. Rize'de yıllık yağış 2.269 mm iken Iğdır Aralık'ta 231 mm'dir. İklim yarı kurak, yağışlar düzensiz ve şiddetli sağanak şeklindedir. Kurak ve yarı kurak şartlara sahip ülkemizde özellikle ilkbahar ve yaz aylarında yağan ani ve şiddetli yağışlar ve esen hızlı rüzgarlar erozyona sebep olmaktadır. Türkiye'nin toplam alanın %46'sı, %40'tan fazla eğime, %62,5'den fazlası da %15'ten büyük eğime sahiptir. Türkiye'de zirai alanların %59'u, orman alanlarının %54'ü, mera alanlarının %64'ünde aktif erozyon bulunmaktadır. Burada sunulan çalışmada Murat Nehri Havzası Rehabilitayson Projesi (MNHRP) kapsamında Elazığ İli Hamzabey Mikrohavzasında kurulan Erozyon İzleme sistemler ile birlikte bir yağış havzasından meydana gelebilecek yüzeysel akış ve toprak kayıpları ile sediment miktarlarının belirlenmesi gerçekleştirilmiş ve diğer faaliyetlerin erozyon üzerindeki etkileri ile yüzeysel akış ve toprak kaybı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey, in which it geographical location, climate, topography, geological structure and is highly susceptible to erosion because of soil conditions. Improper interventions and excessive use of people by nature increase erosion. As a result, the organic matter is transported together with the soils carried by erosion, the fertility of the land decreases, and the economic life of the dams together with the carried Russian land expires earlier than expected, and the floods and floods are caused by the loss of life and property. With its location and topography expires in Turkey have different climatic zones. The annual rainfall in Rize is 2,269 mm and Iğdır is 231 mm in December. The climate is semi-arid and the precipitation is irregular and severe. In our country, which has arid and semi-arid conditions, sudden and heavy rainfall and winds blowing in spring and summer months cause erosion. 46% of the total area of Turkey, more than 40% slope, the inclination of more than 62.5% has a huge 15%. 59% of the agricultural area in Turkey, 54% of the forest area, are active in 64% of pasture land erosion. In the study presented here, the surface flow and soil losses and sediment amounts which could be formed from a precipitation basin together with Erosion Monitoring systems established in the Hamzabey Micro-catchment in Elazığ Province Hamzabey Micro-catchment within the scope of Murat River Basin Rehabilitayson Project (MNHRP) were carried out and the effects of other activities on erosion and surface flow and soil loss were determined.