Kendinden ayarlamalı denetleyici tasarımı
  1. Tez No: 57339
  2. Yazar: SEÇKİN ARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT TÜRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Bu çalışmada, PED kontrolör katsayılarının self-tuning {kendinden ayar) algoritmaları kullanılarak hesaplaması ele alınmış ve benzetim olarak TMS370C742 mikrokontrolör üzerinde uygulanmıştır. Tasarım sırasında kestirim algoritması olarak least square (en küçük kareler) ve kontrolör tasarım metodu olarakda dolaylı yöntem kullanılmıştır. Yapılan benzetimlerde mikrokontrolör ile proses olarak kullanılan bir bilgisayarın haberleşmesi sağlanmış ve farklı süreçlerden elde edilen sonuçlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT In this research, a self-tuning control algorithm has been used for the computation of PID controller cofficients and it has been realized based on the TMS370C742 microcontroller. During the design of PID controller, least squares algorithm is used for estimation and as a design methodology indirect method has been used. In the simulatioas, a communication interface has been established between the microcontroller and the computer which has also been used for process generation.