Stability analyses of nonlinear fuzzy dynamic systems ofperturbed systems with respect to unperturbed systems withinitial time difference
Lineer olmayan bulanık pertörb dinamik sistemlerin pertörb olmayan sisteme göre başlangıç zaman farklı kararlılık analizleri
- Tez No: 573395
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN YAKAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezde, bulanık diferansiyel denklemler ve nitel özellikleri ele alınmış ve bazı sonuçlar elde edilmiştir. Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm bulanık analizin temelleri ve bulanık diferansiyel denklemler ile ilgilidir. İkinci bölümde, temel kavramlar ve temel kararlılık tanımları ve kullandığımız bazı özellikler verilmiştir. Üçüncü bölümde, bulanık diferansiyel denklemlerin pratik kararlılığını araştırılmıştır. Dördüncü bölümde, bulanık diferansiyel denklemlerin kararlılığını başlangıç zaman farkı analizi ile birlikte çalıştık. Son bölümde kesin kararlılık çalışılmıştır. Pratik kararlılık, pertörb sistemlerin stabilitesi ve başlangıç zaman farklı kararlılık gibi farklı kararlılık üzerinde çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, fuzzy differential equations and qualitative properties are studied and the some results are obtained. This thesis have five chapters. In chapter one, we have given Fundamentals of fuzzy calculus and fuzzy differential equations. In the second chapter, we also given the basic concept, main stability definitions and some properties. In the third chapter, we have investigated the practical stability of fuzzy differential equations. In the fourth chapter, we have studied the stability of fuzzy differential equations with initial time difference Last chapter, we have studied the strict stability of fuzzy differential equations with initial time difference. We have worked on the practical stability, stability of perturbed systems and initial time difference stability.