Forecasting carbon dioxide emissions of Turkey's international civil aviation through 2030
Türkiye'nin uluslararası sivil havacılığının karbondioksit emisyonlarının 2030'a kadar tahmin edilmesi
- Tez No: 573402
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÜRDAL TUNCEL, DOÇ. DR. MERİH AYDINALP KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Çevre Mühendisliği, Civil Aviation, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Havacılık sektörü günümüzde kıtaları birbirine bağlayarak ülkelerin ekonomik kalkınmasında hayati bir rol oynamaktadır. Hava yolu ulaşımı, dünyada ve ülkemizde diğer ulaşım sistemlerine göre sahip olduğu üstünlükler sayesinde her geçen gün daha fazla tercih edilmektedir. Havacılık alanında izlenen liberalleşme politikası sayesinde Türkiye'de havacılık sektörü hızla gelişim göstermiş ve ülkemiz hava ulaşımında dünyada ön sıralarda yerini almıştır. Havacılık endüstrisine olan talebin her geçen gün artması nedeni ile kaçınılmaz olarak sektörden kaynaklanan CO2 emisyonlarında hızlı bir artış yaşanmıştır. Emisyon oranı ile iklim değişikliğine görece küçük oranlarda katkıda bulunmasına rağmen, havacılık endüstrisi diğer emisyon kaynaklarından veya sektörlerden çok daha hızlı bir büyüme eğilimi göstermektedir. Bu çalışmada, Türkiye'nin 2018-2030 yılları arası için IPCC yöntemi kullanılarak uluslararası sivil havacılık faaliyetlerine bağlı olarak oluşan CO2 emisyonları Türkiye'nin hava yolcu trafiği talebi modellenerek senaryolar bazında hesaplanmıştır. Hava yolcu trafik modellemesinde yüksek senaryoya göre 375,270 yolcu-km, en düşük senaryoya göre ise 283,140 milyon yolcu-km değerine ulaşılacağı hesaplanmıştır. En yüksek senaryoya göre Türkiye'nin yıllık bileşik büyüme oranı %6.7 olurken, en düşük senaryo ve orta senaryoda yıllık bileşik büyüme oranı sırasıyla %4.6 ve %5.8 olarak tahmin edilmiştir. Hesaplanan hava yolcu trafik verilerine, yakıt verimliliği varsayımları ilave edilerek gelecekteki yakıt ihtiyacı ve buna karşılık gelen CO2 emisyonu hesaplanmıştır. Çalışma neticesinde Türkiye'nin 2030 yılı uluslararası havacılık kaynaklı CO2 emisyonlarının 20.62 ile 33.33 Mton arasında olması beklenmektedir. En iyimser durumda bile, Türkiye'nin uluslararası sivil havacılığının CO2 emisyonlarının yaklaşık %27 oranında artma eğiliminde olduğu ve en yüksek senaryoda CO2 emisyonlarının 2030'da 2017'ye kıyasla iki katına çıkması beklenmektedir. Bu çalışmanın sonuçları, sivil havacılık sektörünün CO2 emisyonlarının, Türkiye'de emisyonların en hızlı büyüyen kaynaklarından biri olmaya devam ettiğini göstermiştir. Ayrıca, sivil havacılık sektörünün yakın gelecekte Türkiye'nin karbon bütçesinden büyük bir pay alması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the aviation sector plays a vital role in the economic development of countries by connecting the continents. Air transportation is preferred more and more thanks to its advantages over the other transportation modes. After implementation of liberalization policies in Turkey, the aviation industry has shown a rapid development and the country has taken its place at the forefront in the world air transport. Due to the increasing demand for the aviation industry, inevitably CO2 emissions of the sector increased rapidly. In spite of contributing to climate change in small percentages, the aviation industry is showing a much faster growth trend than other sources of emissions or industries. In this study, Turkey's CO2 emissions from international civil aviation activities are determined for the years between 2018 and 2030 by modelling Turkey's air passenger traffic demand under different scenarios. In air passenger traffic modeling, it is forecasted that air passenger traffic would reach 375,270 passenger-km according to the high scenario and 283,140 million passenger-km according to the low scenario. According to the high scenario the compound annual growth rate (CAGR) of Turkey is estimated to be 6.7% and in the low and medium scenarios, the CAGR is estimated as 4.6% and 5.8%, respectively. By adding fuel efficiency assumptions to the estimated air passenger traffic data, future fuel demand and corresponding CO2 emissions are calculated. As a result, Turkey's CO2 emissions from international civil aviation activities in 2030 are expected to be between 20.62 and 33.33 Mtons. Even in the most optimistic case, CO2 emissions of the international civil aviation of Turkey are tend to increase approximately 27% and under the highest scenario CO2 emissions are expected to double in 2030 compared to 2017 levels. The results of this study demonstrated that CO2 emissions of the civil aviation sector continues to be one of the fastest growing source of the emissions in Turkey. Moreover, it is expected for civil aviation sector to take a large share of the Turkey's carbon budget in the near future.