Roseau (Miscanthus giganteus) ve manyok (Manihot esculenta) kabuklarından saccharomyces cerevısıae kullanarak biyoetanol üretimi
A study on bioethanol production from roseau (Miscanthus giganteus) and cassava peels (Manihot esculenta) by Saccharomyces cerevisiae
  1. Tez No: 573401
  2. Yazar: KOUAME FULBERT OUSSOU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜMİT ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, Miscanthus giganteus ve manyok kabuklarından biyoetanol üretimi araştırılmıştır. Hemiselülozik materyalin fermente edilebilir şekerlere dönüştürülebilmesi için piroliz aşamasında NaOH ve H2SO4 iki farklı konsantrasyonda (0.5 ve % 1 (a/h)) 2 farklı sıcaklıkta (120 ve 180°C) ve sürelerde (10 ve 90 dk) yüksek basınçlı Parr reaktöründe ön muameleye tabi tutulmuştur. Selüzozik enzimler (Cellic CTec2) ve amilolitik enzimler hidrolize edilerek elde edilen hidrolizatlar Saccharomyces cerevisiae ile fermente edilmiştir. Manyok kabuğunun nişasta içeriğinin hidrolizi için ise α amilaz ve glikoamilaz kullanılmıştır. Fermantasyonda sıcaklık (25 ve 30°C) ve azot ilavesinin (pepton ilaveli (4g.L-1) ve pepton ilavesiz) etkisi de araştırılmıştır. Fermantasyonlarda pH 5.5'e ayarlanmıştır. Miscanthus örneklerinde piroliz ve enzimatik hidroliz sonrasında en yüksek fermente edilebilir şeker miktarı 32.78g/L ile 120°C, % 0.5 (a/h) NaOH konsantrasyonu ve 90 dak. ön muamele; manyok kabuğu örneklerinde ise 30.12g/L ile 120°C, %1 (h/h) H2SO4 konsantrasyonu ve 10 dak. ön muamele koşullarında koşullarında edilmiştir. Miscanthus ve manyok hidrolizatlarının fermantasyonu sonucu en yüksek etanol miktarı sırasıyla 12.59 ± 0.03 g/L ve 14.07 ± 0.63 g/L ile 30°C'de ve pepton ilavesi koşullarında elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, bioethanol production from Miscanthus giganteus and cassava peel feedstocks was investigated. In order to convert hemicellulosic content to fermentable sugars miscanthus and cassava peels were treated at two different temperatures (120 and 180°C) for 10 and 90 min using NaOH ve H2SO4 at two different concentrations (0.5 ve % 1 (w/v)). The hydrolysates obtained after enzymatic hydrolysis with cellulases (Cellic CTec2 ) and amylolytic enzymes were fermented with Saccharomyces cerevisiae. Starch content of cassava peels was hydrolysed using -amylase and glucoamylase. Effect of temperature (25 and 30°C) and nitrogen supplementation (with pepton additon (4g.L-1) and without) on fermentation was also investigated. The pH of the medium was adjusted to 5.5. The maximum fermentable sugar obtained in the pyrolysis of miscanthus samples was 32.78g/L at 120°C for 90 min using % 0.5 (w/v) NaOH, whereas that for cassava peel was 30.12g/L at 120°C for 10 min using %1 (v/v) H2SO4. The maximum ethanol obtained during fermentration of miscanthus and cassaava peel hydrolysates were 12.59 ± 0.03 g/L ve 14.07 ± 0.63 g/L, respectively at 30°C with peptone supplementation.