Pamuk yağında DNA izolasyon yöntemlerinin etkinliğininkarşılaştırılması ve genetiği değiştirilmiş organizmaanalizlerine etkisinin değerlendirilmesi
Comparing the efficiency of DNA extraction methods fromcotton oils and evaluation of their effects on theanalyses of genetically modified organism
- Tez No: 573427
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEREN BAYRAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Gıdalarda genetiği değiştirilmiş organizma analizlerinin en önemli basamağı saf ve kırılmamış DNA elde edilmesidir. Bu çalışmada, gıda endüstrisinde kullanılan ticari olarak temin edilen pamuk yağı örneklerinden dört farklı yöntem ile DNA izolasyon çalışması gerçekleştirildi. Cetyl trimethylammonium bromide (CTAB)-hekzan- kloroform, CTAB-merkaptoetanol,CTAB ve kit yöntemiyle elde edilen DNA'ların konsantrasyon ve saflık değerleri spektrofotometri ile belirlendi. Bu yöntemlerle izole edilen DNA'ların polimeraz zincir reaksiyonunda (PZR) etkin bir şekilde amplifikasyona maruz kalıp kalmama durumları değerlendirildi. Bunun için pamuğa(Gossypium)özgü acyl taşıyıcı protein 1 kodlayan gen bölgesine (acp 1) göre tasarlanan primerler ve genetiği değiştirilmiş gene ait 35S promotor bölgesine göre tasarlanan primerler ile amplifikasyon reaksiyonu gerçekleştirildi. Sonuç olarak, CTAB temelli manuel yöntemlerle izolasyon işleminden sonra ortamdan uzaklaştırılamayan polisakkarit ve diğer moleküllerin amplifikasyonu engellediği sonucuna varıldı. Kit yöntemiyle yapılan izolasyonda ise yeterli miktarda DNA elde edilemediği ve bu nedenle amplifikasyonun başarılı şekilde yapılamadı değerlendirildi. DNA'ların etanol ile temizlenmesinden sonra daha saf hale geldiği spektral olarak belirlendi ve CTAB yöntemiyle izole edilen DNA'larda amplifikasyon reaksiyonu bazı örnekler için gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
The most important step of genetically modified organism analysis in foods is obtaining pure and intact DNA. In this study, DNA isolation study was performed with four different methods from commercially available cotton oil samples used in food industry. The concentrations and purities of DNA samples isolated by cetyl trimethylammonium bromide (CTAB) -hexane-chloroform, CTAB-mercaptoethanol, CTAB and kit DNA were obtained by spectrophotometry. The DNAs isolated by these methods were evaluated whether they were effectively subjected to amplification in polymerase chain reaction (PCR).For this purpose, amplification reactions were performed with primers designed according to the gene region encoding acyl carrier protein 1 (acp1) specific to cotton (Gossypium spp) and primers designed according to the 35S promoter region of modified gene.As a result, it was concluded that polysaccharide and other molecules that might notbe removed after isolation by CTAB based manual methods prevented amplification. Also, it was evaluated that sufficient DNA could not be obtained from isolation by kit method and therefore amplification could not be performed successfully. It was determined that DNAs became more pure after ethanol precipitation and amplification reaction was performed succesfully for some samples of DNA isolated by CTAB method.