Türkiye'de lisans düzeyindeki istatistik ders içeriklerinin veri madenciliği yöntemleri ile analizi
Analysis of the course contents of statistics at bachelors level in Turkey with data mining techniques
- Tez No: 573449
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte veri miktarlarında ve çeşitliliğinde hızlı artışların olduğu gözlenmektedir. Veri artışları büyük ve karmaşık veri kümelerini oluşturmaktadır. Veri madenciliği, büyük ve karmaşık olan bu veri kümelerini veri madenciliği yöntemleri ile kolay bir şekilde analiz ederek yararlı olan anlamlı bilgilerin ortaya çıkarılmasını sağlamaktadır. Bu tez çalışmasında, Çukurova Üniversitesi İstatistik Bölümü ile istatistik bölümü bulunan diğer üniversitelerin lisans programlarında yer alan derslerin ders içerikleri karşılaştırılmıştır ve veri madenciliği yöntemleri ile analizleri yapılmıştır. Yapılan analizlerde; istatistik bölümlerinin birbirleri ile olan ilişkileri, istatistik bölümlerinin başarılarına etki eden ve istatistik bölümlerinde birlikte alınması gereken derslerin veri madenciliği ile belirlenmesi amaçlanmıştır. Uygulamada veri madenciliği yöntemlerinden kümeleme analizi, birliktelik kuralları analizi ve karar ağacı analizi kullanılmıştır. İstatistik bölümleri bulunan üniversitelerin birbirleri ile olan benzerlikleri kümeleme analizi ile gösterilmiştir. İstatistik bölümlerinin ders programlarında hangi derslerin birlikte alınması gerektiğini belirlemek için birliktelik kuralları analizi kullanılmıştır. İstatistik bölümlerinin başarılarına etki eden derslerin bulunması ise karar ağacı analizi ile yapılmıştır. Analizler için KNIME ve WEKA veri madenciliği programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today with developing technology it is noticed that there is increase in the data quantity and diversity quickly. Depending on the data increase, huge and complicated datasets are formed. Data mining can easily analyze these huge and complicated datasets with data mining methods to search out helpful information.In this thesis; The course contents of the Statistics Department of Çukurova University and the Statistics Departments of other Universities were compared and analyzed using the data mining method. In the findings obtained from the analyzes, the relations of the statistical sections were examined. As a result, it is aimed to obtain the factors that affect the success of statistics departments and the courses that should be taken together in statistics departments by using data mining method. In the analysis of data, clustering analysis, association rules analysis and decision tree analysis were used. The common courses of the statistical departments were examined by cluster analysis. Association rules analysis was used to determine which courses should be taken together in the curriculum of the departments of statistics. Detecting the courses that affect the success of statistical departments was made by decision tree analysis. KNIME and WEKA data mining programs were used for analysis.