Bezeme ve bezenen kadın figür kurgusu
Ornamentation and the construct of ornamented woman
- Tez No: 573563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL BOERESCU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bezeme olgusu, içtepisel, duyusal alana hizmet eden işleviyle, doğayı taklit etme amaçlı, zanaat etkinliği ve sanatın ilk üslupsal niteliğidir. Bu üslupsal nitelik, Worringer'e göre inorganik, geometrik -çizgisel soyutlama üslubudur. İlkel insan hissettiği, duyumsadığı biçimiyle, bedeni dahil, tüm kullanım nesnelerini ve yaşam alanını bezekleme edimiyle anlamlı kılmış, sanatın, dinsel inancın temellerini de bu yolla var etmiştir. Doğu ve Batı ekolünde, sanat- din geleneğiyle yol alan, özü betimleyen bezeme/ minyatür ve ikonaların düzlemsel mekân algısı, soyut-çizgisel üslup olarak kendini var ederken, Oklid geometrisinin perspektif açılımıyla, Antik Yunan ve Rönesans sanatı, aklın ve bilimin ışığında görünür dünyayı betimleyerek üç boyutlu mekan algısını keşfetmiş, panteist içtenlik duyduğu, özdeşleyim içtepisiyle natüralist üslubun niteliğini oluşturmuştur. Araştırmada, tarih öncesinden günümüze her iki üslubu (soyut-çizgisel ve natüralist) içeren yapıtlara yer verilmesindeki neden, sanatın varlığına kaynak olan bezemenin önemini vurgulamaktır. Modernist söylemde ilkel, akıldışı ve işlevsiz bir öge olduğu yönünde değersiz kılınan bezemenin, çağdaş sanatta yeni bir söylemle dinamik, soyut, özü betimleyen sübjektif duyusal ve aynı zamanda ileri teknolojinin dijital tasarım teknikleriyle gelişen bir ifade biçimine dönüştüğü görülmektedir. Uygulama işlerinde kendiliğinden gelişen iki kategorik aşamada, bezemenin doğasıyla örtüşen özgün bir biçeme ulaşılmış, bilgisayar destekli teknolojinin olanaklarıyla, deneysel ve çoklu varyasyonlara ufuk açmıştır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of ornamentation, with its function serving impulsive and sensory area, is a crafting activity and the initial style quality of art intended to imitate the nature. According to Worrinder, this style quality is an inorganic and geometric-linear of abstraction mode. The early human has rendered all the objects of use, including his/her own body and living area meaningful through the act of ornamenting to the extent s/he felt/sensed it, and has created the foundations of art and religious beliefs through this act. While the planar space perception in ornaments/ miniatures and icons in the Eastern and Western schools having a course on the artistic and religious traditions in representing the essence created themselves through a linear style, the arts of Antique Greek and Renaissance represented the visible world in the light of reason and science through the perspective of the Euclidian geometric expansion, discovered the three-dimensional spatial perspective and formed the qualities of the Naturalist style it looked with a pantheist candor and empathic impulse. The reason for including works displaying both styles from the pre-historic era to our times in our study is to emphasize the importance of ornamentation, which is the originator of art. It is seen that ornamentation, which has been trivialized in the modernist discourse claiming that it is a primitive, irrational and nonfunctional element, has transformed in the contemporary art into a subjective, sensory dynamic, abstract way of expression describing the essence, developing through the designing techniques of the high technology at the same time. An original style overlapping with the nature of ornamentation that had spontaneously developed within three categoric stages has been achieved in application works, and the horizon has been opened up for multiple experimental variations thanks to the possibilities of the computer-supported technology