Some machine learning techniques for medical diagnosis
Tıbbi teşhisler için bazı makine öğrenme teknikleri
  1. Tez No: 573708
  2. Yazar: İLHAN UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Teknolojideki büyük atılımlarla elde edilen biyolojik veri miktarında büyük bir artış vardır ve bu verilerin miktarı her geçen gün katlanarak artmaktadır. Biyolojik verilerin analizi ve yorumlanması geleneksel yöntemlerle çok zor olduğu için veri madenciliği algoritmalarının ve makine öğrenme tekniklerinin kullanımı sağlık alanında yaygınlaşmıştır. Bu çalışmada, biyokimya ve hormon değerleri, doğrusal regresyon, genelleştirilmiş doğrusal regresyon, derin öğrenme, rastgele orman, gradyan arttırma ağaçları ve destek vektör makinesi gibi bazı makine öğrenme teknikleri kullanılarak tahmin edilmeye çalışılmıştır. Laboratuvar sonuçları referans aralıklarına göre analiz edilerek, biyokimya ve hormon parametreleri arasındaki bilinmeyen ilişkiler ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Son olarak, elde edilen sonuçlar paylaşılmış ve modelin performansı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
There is a huge increase in the amount of biological data obtained with the great breakthroughs in technology, and the amount of this data increases exponentially every day. The use of data mining algorithms and machine learning methods has become widespread in the field of health, because analysis and interpretation of biological data is very difficult with traditional methods. In this study, biochemistry and hormone values are used to make some prediction on medical diagnosis with some machine learning methods such as linear regression, generalized linear regression, deep learning, random forests, gradient boosted trees and support vector machines. With the analysis of the laboratory results according to the reference ranges, it is tried to reveal some new relations of biochemistry and hormone parameters. Finally, the results are presented and the performance of the model is evaluated.