Effect of wage payment days on USD/TL foreign exchange rate in Turkey
- Tez No: 573709
- Danışmanlar: DR. MUZAFFER AKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu makale 2003 yılı Ocak ayı ile 2018 yılı Aralık ayları arasında Türkiye serbest döviz piyasasında ay başı, ay sonu, ay ortası ve tatil öncesi maaş ödeme günleri gibi takvim günlerinde Türk Lirasının ABD doları karşısındaki değişimini (artan ya da azalan) inceler ve analiz eder. Döviz kurlarındaki değişimin döviz mevduatını, gecelik faiz oranlarını ve Türkiye ekonomisine bakış açısını yönlendirdiği ilgili literatür tarafından ampirik olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Türkiye ekonomisindeki dolarizasyon, enflasyon beklentilerini doğrudan etkilemekte, dolayısıyla makroekonomik düzeyde genel beklentiler için yeniden ayarlama dönemine neden olmaktadır. Bu makale, maaş ödeme günlerinin dolarizasyon davranışına etkisine odaklanmıştır.
Özet (Çeviri)
This paper examines and analyzes changes (increase, decrease otherwise) in US Dollar against Turkish Lira foreign exchange rate returns in some calendar days such as wage payment days in Turkish free foreign exchange market around turn of the month, beginning of the month, before holidays and mid-day of the month between years January 2003 and December 2018. It is an empirically proven fact by related literature that changes in foreign exchange rates steer foreign exchange deposits, overnight interest rates and outlook of Turkish economy. Dollarization in the Turkish economy directly affects the inflation expectations, thus causes a re-adjustment period for overall expectations on macroeconomic level. This paper focuses on the effect of wage payment days on dollarization behavior.