Güneş enerji santrallerinin verimlerine etki eden faktörlerin değerlendirilmesi.
Evaluation of factors affecting the efficiency of solar power plants
- Tez No: 573728
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji ve Uygulamaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, Amasya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi kampüsünde kurulu 200 kW güneş enerji santrali üzerinden uzaktan izleme yöntemi ile elde edilen verilerin iklim şartlarına göre nasıl değiştiği ve bunun enerji verimine etkisi incelenerek bölgesel bazda sonuçlara varılmıştır. Çevresel ektilerin bu sistemler de meydana getirdiği olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi veya yok edilmesi için değerlendirmeler yapılarak tavsiyelerde bulunulmuştur. Bu değerlendirmeler neticesinde elde edilen verilerle Fotovoltaik sistemin panel bazında verimi incelenmiştir. 40°36'26.15“N, 35°48'47.05”E koordinatlarında yer alan 800 adet 250W gücünde panelle kurulan sistemin üzerinde araştırma yapılmıştır. Amasya ili için en sıcak ayın temmuz en soğuk ayın ise şubat ayı olmasından dolayı 2017 yılı şubat ve temmuz ayı iklim verilerinin sonuçları analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarında, panel verimlerinin rüzgâr hızı, güneş radyasyonu, kirlilik ve sıcaklık gibi iklim parametreleri HOBOLİNK (uzaktan izleme ve meteoroloji istasyonu) programı aracılığıyla incelenerek, aldığımız parametrelerin üretime etkisi grafiklerle gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, how the data obtained by remote monitoring method over 200 kW solar power plant installed in Amasya University Faculty of Science and Literature campus according to climatic conditions and its effect on energy efficiency were examined and results were reached on regional basis. Evaluations were made and recommendations were made to minimize or eliminate the negative effects of environmental effects on these systems. As a result of these evaluations, the efficiency of the photovoltaic system on a panel basis was examined. 40 ° 36'26.15“N, 35 ° 48'47.05”E coordinates of 800 250W panels installed on the system was researched on the system. Amasya province is the hottest month in July and the coldest month in February 2017 due to February and July In the analysis results, climate parameters such as wind speed, solar radiation, pollution and temperature were analyzed by HOBOLİNK (remote monitoring and meteorology station) program and the effect of the parameters on production was shown graphically.