Fotovoltaik güneş santrallerinin verimlerinin değişiminin incelenmesi
Investigation of the change in the efficiency of photovoltaic solar plants
  1. Tez No: 592375
  2. Yazar: HANDE ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT SELBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, fotovoltaik santralinin performansını etkileyen panellerin sistemsel ve çevresel faktörlerin etkisi incelenmek üzere hazırlanmıştır. Çalışmada, İstanbul ili çalışma koşullarında mevcut iki tesisin performans verileri incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda güneş panellerinin performansına etki eden parametrelerin neler olduğu araştırılmıştır. Ayrıca ölçümleri yapılan sistemin gölgelenme, hasar ve ısı kayıplarının etkisini incelemek için termal testleri ve akım gerilim parametreleri de incelenmiştir. Farklı güç ve teknolojide olan iki farklı panel için dizi bazında yapılan ölçümlerin üretici tarafından beyan edilen değerleri ile karşılaştırılması ve performans değerleri ele alınmıştır. Çalışma kapsamında, güneş panellerinin IEC standartlarına göre sistemin yerinde ölçümler yapılarak akım gerilim eğrileri incelenmiştir. Ölçülen değerler ve STC'deki verileri karşılaştırılarak panel performansını ne şekilde etkilediğini bu durumun fotovoltaik santrali nasıl etkilediği incelenerek oluşturulan grafikler yardımıyla performans değerlerinin değişimi gözlemlenmiştir. Çalışma sonucunda panellerin güneş enerji santrallerindeki verimliliğini arttırmaya yardımcı olacak ölçüm ve testlerin tesisin üretim verilerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the effects of systemic and environmental factors on the installed panels of photovoltaic power plant. In this study, the performance data of two existing facilities under the working conditions of Istanbul were examined. For this purpose, the parameters affecting the performance of the solar panels were investigated. In addition, thermal tests and current voltage parameters of the measured system were examined to investigate the effect of shading, damage and heat losses. For two different panels with different power and technology, the comparison of the measurements made by series with the values declared by the manufacturer and the performance values are discussed. In the scope of the study, current voltage curves of solar panels were examined by making measurements in place of the system according to IEC standards. By comparing the measured values and the data in the STC, the effect of panel performance on the photovoltaic power plant was examined and the change in performance values was observed with the help of the graphs. As a result of this study, it is aimed to investigate the effect of the measurements and tests on the production data of the plant, which will help to increase the efficiency of the panels in solar power plants.