Remember Every Time, Not Just Once: Historical geography and social memory in Turkey and Armenia
Bir Kez Değil Her Zaman Hatırla: Türkiye ve Ermenistan'da tarihsel coğrafya ve toplumsal hafıza
  1. Tez No: 573747
  2. Yazar: MUSTAFA İŞÇİER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ABDULLAH ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Son 200 yılda modernleşmenin etkisiyle günümüzde ise, küreselleşmenin bir sonucu olarak modern milletlerin kolektif kimliklerini zamanla kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldıklarını görüyoruz. Bunun bir refleksi olarak, modern insanın geçmişe tutunmak için bazı mitlerin peşinden koştuğu yadsınamaz bir gerçektir. Bazen bir müze ile bazen tarihsel bir anıt ile modern insan tarihi kendi fantezilerine alet eder. Tam da bu noktada, tarih ve hafızanın eşitlenmesinden ötürü bir sorun ortaya çıkar. Tarih ve hafıza birbirine karışır. Benim çalışmam, tarih ve hafızanın eşitlenmesi sorunsalını Ermeni meselesi ve kişisel bellek anlatıları üzerinden renocide“Bir Kez Değil Her Zaman Hatırla”nosyonu çerçevesinde analiz etmektedir. Tarihsel coğrafya ve toplumsal hafıza ilişkisinin Türkiye ve Ermenistan'daki yansımalarını ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
With the effect of modernization in the last to hundred years we see that nowadays modern nations face the risk of losing their collective identity as a result of globalization. As a reflex of this, it is an undeniable fact that modern humankind pursues some myths to cling to the past. Sometimes with a museum, sometimes with a historical monument modern human being is in attempt to sacrifice history for the sake of his or her fantasy. At this point, a problem arises because of equalizing history and memory. History and memory are scrambled. My work analyzes the problematic of history and memory equalization within the framework of renocide notion, which means remember every time, not just once, through Armenian question and individual memory narrative. This study tackles the reflection of historical geography and social memory relations in Turkey and Armenia.