1977-1986 yılları arasında ülkemizdeki intihar olaylarına ilişkin bazı eğilimler
  1. Tez No: 4554
  2. Yazar: SEHER ÇALHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YADİGAR KILIÇÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
166 BÖLÜM VII ÖZET Bu araştırmada, ülkemizde 1977-1986 yılları içinde mey dana gelen intiharlar; neden, şekil ve intihar eden kişiyle ilgili bazı değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırmada, konuyla ilgili kaynakların taranmasının ardından, ülkemizde 1977-1986 yılları içinde Başbakanlık Devlet İstatistik Enstitüsü kayıtlarına geçmiş tüm intihar olaylarını kapsayan istatistiksel veriler kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, ülkemiz de on yıllık dönem içindeki intiharların nüfus artımına paralel olarak arttığı ve ilk beş yılın ortalama oranın altında, son beş yılın ortalama oranın üzerinde olduğu bulunmuştur. Ayrıca, hem erkeklerde hem kadınlarda nüfus arttığı gibi, intihar oranları da birbirine paralel bir biçimde artmaktadır. Diğer yaş gruplarına göre 15- 24 yaş grubundaki intiharlar, toplam intihar sayılarına göre başta gelmekte olup, 15 yaş ve öncesi ile 75 yaş ve sonrası ' intiharlara daha az rastlanmaktadır, öğrenim durumlarına göre intiharların dağılımı, ilkokulu biti renlerde başta gelmekte olup, okuma yazma bilmeyenler de ve bir öğrenim kurumundan mezun olmayanlardaki inti harlar da önemini korumaktadır. Medeni duruma göre intiharlardaki dağılımda, evli olanlar en başta gelmekte ve hiç evlenmemiş olanlardaki intiharlar, evlilerden167 sonra, önemli bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde, şehirlerdeki intihar frekansları, toplam intihar sayılarına göre, köylerdekinden önemli ölçüde fazladır. Ayrıca, hem şehirlerde hem köylerde erkeklerdeki intiharlar, kadınlardakinden daha fazladır. Ülkemizde, nedeni bilinmeyen intiharlar ile hastalık ve aile geçim sizliği nedeniyle olan intiharlar, her iki cinsiyette de ilk üç sırayı almaktadır. On yıllık dönem içinde ülkemizde, aktif öldürücü metodlardan biri olan kendini asarak intihar etme, en çok seçilen bir yöntemdir. Kimyevi madde ve ateşli silah kullanarak intiharlar da, çoğunlukla seçilen şekillerdir. Bu sonuçlar, geniş bir çerçevede psikolojik danışma ve rehberlik açısından tartışılmış, konuyla ilgili olarak düşünülen bazı önlemler belirtilmiştir, öncelikle, çeşitli kurumlardaki danışmanlık servislerinin yeterince işlerlik kazandırılması ve nitelikli elemanlarla donatılması gerekmektedir. Ayrıca, aile danışma servislerinin yaygınlaşması ve insanlarımızın bu -servisler hakkında aydınlatılmalarının yararına inanılmakta dır. Diğer yandan, basın-yayın organlarının konuya sansasyonel bir şekilde yaklaşmamaları için, bu alanda etkili önlemler alınmalıdır. Ayrıca, hastanelerdeki yoğun ve kapsamlı çalışmaların yanısıra, intiharı önleme servislerinin gerekli bilgi ve becerilere sahip elemanlarla donatılması da, krize müdahalede etkili olmayı sağ layacaktır.
Özet (Çeviri)
168 ! SUMMARY ! i In this research, the commited suicides in our country between the years of 1977-1986 were examined according to the cause, kind and the some variables with the re lation to the people who committed suicides. i ; In the research, after making some inquires about the subject, have been used informations statis tical that contain in events all the suicide it's re cords passed State Institute of Statistics in our count ry years within 1977-1986. According to research results, it was found out that suicides in our country in ten ye ars period has increased as a parallel to the increase of population and also found that it has been lower than average rate of first 5 year, but higher! than the avera ge rate of last 5 year. Besides, while population of both men and women has increased, the rates of suicides have been increasing as parallel to each other, as well. i According to the other age groups, the suicides between 15-24 age groups take the first place in face of total numbers of suicides, and the suicides at age 15 and un der the age of 15 and at age 75 and over the age of 75, have been seen rarely. The distribution of the suicides among the ones graduated from primary school according to educational level is first and also suicides among ı the illiterate people and those who aren't graduated from any school, have been keeping their importance. According to the marital status, in the distribution of suicides, the married people take the first place and1 I.-'!.ıJ l' -: 169 ' i i. ji ''.?'...1 after tlie married ones, the suicides of unmarried ones has come across as an important fact in ©ur country, the frequency in the cities is more than the frequency in the villages according to \ the total suicide events. In addition, both in the cities and in the villages men's suiciding is more than women's suiciding in our country, the suicides of which the reason is unknown and the sui cides which are the result of illness and family discus sions take the first three places in both sexes. In the decade suiciding by hanging oneself which is one of the active murderous methods is the most chosen method. Sui- ciding, using firearm and chemical material are also ge nerally chosen types. (These results had been discussed from the psy- etiological counselling and guidance standpoint and some measures which had been thought related to the subject had been mentioned. First, counselling services in dif-. : ' ' i '? f event agents should have enough activity and employ staff member having quality. In addition it is believed that it is useful to have the family counselling servi ces widespreaded, and the people's lightening on these services. On the other hand, mass media's not approaching to the subject in the sensational manner, the effective measures should be taken in this field in addition, the intensive and extent studies in the hospitals, and pre- venting the suicide services should be employed by staff i members having the necessary knowledge, and skills. ÎDhis position will be effective for crisis interference as well. 'i '.? !l