Sera üreticilerinin tarımsal kredi kartı kullanımlarının incelenmesi: Muğla ili örneği
The investigation of farmers agricultural credit cards usage of greenhouse farmers: A case study of Muğla province
- Tez No: 573805
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı, Muğla ilinde sera üreticilerinin tarımsal kredi kartı kullanım durumları ve tarımsal kredi kartı kullanımlarını etkileyen faktörleri belirlemektir. Araştırmanın ana materyalini Muğla ili Fethiye ve Seydikemer ilçelerinde faaliyette bulunan 186 sera işletmesinden anket yöntemiyle elde edilen birincil veriler oluşturmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre, araştırma bölgesinde sera üreticilerinin %43,5'nin tarımsal kredi kartı kullandığı saptanmıştır. Ortalama sera üretim alanı 4,8 dekar olarak hesaplanmıştır. Üreticilerin ortalama yaşı 46,3 yıl ve ortalam eğitim süresi 8,1 yıl olarak belirlenmiştir. Tarımsal kredi kartı kullanan üreticilerin kullanmayanlara göre daha genç (42,6 yıl), eğitim süresi daha yüksek (8,3 yıl) ve sera üretim alanı genişliğinin daha fazla (6,3 dekar) olduğu ortaya konmuştur. Sera üreticilerinin tarımsal kredi kartı kullanıp kullanmama durumları ile üreticilerin sosyo-ekonomik özellikleri arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılan khi-kare analizi sonucunda; üreticinin yaşı, emeklilik durumu, seracılık deneyim süresi, sera parça sayısı, sera mülkiyet durumu (kiralık/ kendisinin), sera büyüklük durumu (da), serada domates üretim miktarı(ton), seracılık deneyim süresi (yıl), tohum kullanma durumu (yerli tohum/yabancı tohum), sera üretim geliri (TL), hanehalkı geliri (TL), sera sigortası yaptırma durumu, yatırım yapma durumu, üreticilerin akıllı telefon kullanma durumu değişkenleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Ayrıca üreticilerin tarımsal kredi kartı kullanımında etkili olan faktörlerin belirlenmesi için lojistik regresyon analizi yapılmıştır. Uygulanan model sonuçlarına göre; tarımsal kredi kart kullanımlarında üreticinin yaşı, sera sigortası yaptırma durumu, üreticinin akıllı telefon kullanma durumu ve sera üretimden memnun olma durumu istatistiki olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is the case of using agricultural credit cards on farm by greenhouse farmers and the factors which affect the usage. The main material which has gained by first quastionaries from Mugla province and Fethiye and seydikemer's 186 greenhouses farmes. Results of the researching, it is found that 43,5% of greenhouses have been using agricultural credit cards. It is calculated that there are nearly (4,8 decare) greenhouse size. The average age of the farmers is 46,3 and the period of study is 8,1 years. It is confessed that the people who uses agricultural credit cards are younger than the ones who don't use (42,6 years) period of study yard is higher (8,3 years) and greenhouse production area is larger (6,3 decare). The result of Chi square test analysis which is done for whether there is a relation or not about usage of agricultural credit cards by farmers and socio-economic variables. The result of the analyses showed that there is a significant relationship between the farms usage and non-usage of agricultural credit cards by farmers; the age of farmers, being retired, , number of greenhouse parts, ownership status (rental/ownership), size of greenhouse production area, amount of tomato production, experience period (year), the usage of seed (local or foreign seed), income obtained from greenhouse production (TL), household income (TL), greenhouse insurance status, farmer's investment status and usage of smart phone. Also logistic regression analysis is done for determining the factors affecting usage of credit cards by farmers. According to results of the model, the age of farmers, greenhouse insurance, usage of smart phone and be pleased to greenhouse growing are all found meaningful statistically.