Simülasyonlarla zenginleştirilmiş etkileşimli tahta kullanımının fen bilimleri dersinde akademik başarıya etkisi: '6. sınıf kuvvet ve hareket örneği'
The effect of using interactive boards enriched with simulations on academic achievement in science: '6th grade force and motion sample'
  1. Tez No: 573806
  2. Yazar: FURKAN BIÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışma, 6. sınıf Fen Bilimleri dersi“Kuvvet ve Hareket”konusunun işlenişinde mevcut yöntemlere göre hazırlanan öğretim planının uygulanmasına alternatif olarak geliştirilen ve materyal olarak simülasyonlarla zenginleştirilmiş etkileşimli tahta kullanımını sağlayan öğretim tasarımının, akademik başarıya etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Nicel araştırma deseninde, yarı deneysel araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen bu çalışmanın örneklemi, 2018-2019 eğitim öğretim yılında Trabzon ilinin Sürmene ilçesi Ayşe Kırali Ortaokulunda 6. sınıflarda öğrenim gören 52 öğrenciden oluşmaktadır. Örneklemdeki öğrencilerin 26'sı deney, 26'sı kontrol grubunu oluşturmakta olup, bu öğrencilerin 32'si kız ve 20'si ise erkek öğrencidir. Bu öğrenciler e-okul sistemi üzerinden rastgele seçilerek gruplandırılmıştır. Çalışma, 2 hafta pilot, 2 hafta da asıl uygulama süresi olmak üzere toplam 4 hafta boyunca yürütülmüştür. Çalışmanın deney grubuna simülasyonlarla zenginleştirilmiş etkileşimli tahta öğretim tasarımına göre, kontrol grubuna ise mevcut öğretim programına göre hazırlanan öğretim planı uygulanmıştır. Çalışma sonucunda deney ve kontrol gruplarının“Kuvvet ve Hareket Başarı Testi”(KHBT) sorularına verdikleri cevaplar SPSS 22 programı kullanılarak karşılaştırılmıştır. Elde edilen verilere göre simülasyonlarla zenginleştirilmiş etkileşimli tahtada uygulanan öğretim tasarımının Fen Bilimleri dersinde“Kuvvet ve Hareket”konusunda öğrencilerin akademik başarısına etkisinin deney grubu lehine anlamlı derecede farklılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır (p,05). Araştırma sonucunda elde edilen verilere dayanarak, Fen Bilimleri dersi farklı konu ve kazanımları için de simülasyonlarla zenginleştirilerek hazırlanacak öğretim tasarımlarının geliştirilmesi ve artırılması önerilmektedir
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of new applied method on academic achievement in“Force and Motion”of 6th grade Turkish students in secondary school. This quantitative research was carried out using quasi-experimental method in 2018-2019 academic year. The research sample included 26 students in the experimental group and 26 students in the control group from Ayşe Kırali Secondary School in Sürmene province, Trabzon. The experiment consists of 52 subject including 32 female and 20 male in the sample. The students were categorized via choosing randomly from the e-school system. The pilot study and the main study were conducted for 2 weeks each. Interactive boards enriched with simulations were applied on experiment groups and the current traditional lesson plan was applied to the control group. The Force and Motion achievement test was applied to the control and the experimental group. The test results were analyzed by SPSS 22 programme. As a result of the study it was concluded that the effect of interactive board enriched with simulations on the students academic achievement showed a significant difference in favor of the experiment group (p,05). Based on the obtained data, it is suggested that teaching plan used in this study should be improved and implement for different science subjects.