Burdur ili parklarında bulunan oyun alanlarının kedi ve köpek helmint yumurtaları ile kontaminasyonunun araştırılması
Investigation of contamination with cat and dog helminth eggs in playgrounds in parks of Burdur province
  1. Tez No: 573855
  2. Yazar: CANAN OĞUZ AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ADANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Parazitoloji, Parasitology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışma, Burdur ili park ve bahçelerindeki çocuk oyun alanlarından alınan toprak örneklerinin, kedi-köpek helmin yumurtaları ile kontaminasyon durumu ve çocuk parklarının bu etkenler açısından taşıdığı riski belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla 10 parkın 10 farklı yerinden olmak üzere toplam 100 toprak örneği, herhangi bir takvime bağlı olmaksızın helmint yumurtaları yönünden incelenmek üzere alınmıştır. Çalışmada, incelemesi yapılan 10 parktan 4 tanesinin (%40), alınan 100 toprak örneğinden de 27 tanesinin (%27) kedi-köpek helmint yumurtaları ile kontamine olduğu tespit edilmiştir. En yaygın tür %21 ile Toxocara türlerinin yumurtası olurken; bunu Taenia türlerinin yumurtaları (%6) izlemiştir. Taenia türlerinin yumurtalarına 10 parktan sadece 1 tanesinde rastlanılırken, bu parktaki kontaminasyon oranı %60 olarak tespit edilmiştir. Helmint yumurtaları ile kontaminasyon belirlenen 4 parktan 3 tanesinde de sadece Toxocara spp. belirlenirken (park numara sırasına göre %70, %60 ve %80); Toxocara türlerinin kontaminasyon oranları arasında istatistiksel açıdan önemli bir fark bulunmamıştır (P>0,05). Bu çalışmada ilk kez Burdur ilinde parklardaki çocuk oyun alanlarının helmint yumurtaları ile kontaminasyonu belirlenmiştir. Çalışma sonuçlarının ilerleyen yıllarda yapılacak benzer çalışmalara bir veri arşivi oluşturmasının yanında, tespit edilen parazit türlerinin meydana getirdiği hastalıklarla ilgili koruma-kontrol programlarının geliştirilmesine katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to determine the situation of contamination with helminth eggs of cat and dog at soil samples in childeren playgrouds in parks of Burdur province and also risks in terms of these pathogens. Totally 100 soil samples from diffferent places of 10 parks were collected notwithstanding any time in order to examine for helmint eggs. In the study, four of 10 parks (40%) were contaminated with cat and dog helminths. Twenty seven of total 100 soil samples (27%) were contaminated with helmint eggs. Toxocara sp. were found as the most prevalent species with the percentage of 21 and this was followed by Taenia sp. with the percentage of 6. While Taenia eggs were discovered only one park of ten, the contamination ratio was 60%. Toxocara spp. were only detected in three of four park (70%, 60% and 80% respectively for the number of parks) which was contaminated with helmint eggs. The differences between contamination rates of Toxocara sp. were not statistically significant (P>0.05). Contamination with cat and dog helminth eggs in children playgraunds in parks was firstly determined in Burdur province with this study. It is thought that the results obtained from this study will be used as an archive for the similar following studies and also will be able to contribute improving of protection and control programmes related to diseases occured by established parasites sepecies.