Adölesan gebelerde doğum korkusu ve sosyal destek düzeyinin postpartum depresyona etkisi
Adolescent pregnant women i̇n antenatal period at fear of birth and social support levels of postpartum depression i̇n early period
  1. Tez No: 573854
  2. Yazar: ŞAHİDE AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Araştırma, adölesan gebelerde doğum korkusu ve sosyal destek düzeyinin postpartum depresyona etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı, prospektif ve karşılaştırmalı grup çalışması olarak gerçekleştirilen araştırma, Batman İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı 22 Aile Sağlık Merkezi'nde yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Wijma Doğum Beklentisi Anketi-A (W-DEQ-A), Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği, Eş Desteği Değerlendirme Formu, Epidemiyolojik Araştırmalar Merkezi Depresyon Skalası (EAMDS) kullanılmıştır. Araştırma, 16-19 yaş arası adölesan (n=119) ile 20-24 yaş arası genç erişkin (n=121) gebeler ile üç farklı zaman diliminde gerçekleştirilmiştir. İlk görüşme gebeliğin 28-38. haftasında, postpartum erken dönemde (7-10 gün), postpartum geç dönemde (30-40 günde) gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effect of fear of birth and social support on postpartum depression in adolescent pregnant women. This descriptive, prospective and comparative group study was conducted in 22 Family Health Centers affiliated to Batman Provincial Health Directorate. Data were collected by using Personal Information Form, Wijma Birth Expectation Questionnaire-A (W-DEQ-A), Multidimensional Perceived Social Support Scale, Spousal Support Assessment Form, and Epidemiological Research Center Depression Scale (EAMDS). The study was conducted with adolescents (n = 119) aged 16-19 years and young adults (n = 121) aged 20-24 years in three different time periods. The first interview was carried out 28-38 weeks of pregnancy, The second interview was conducted in the early postpartum period (7-10 days) and the third interview in the late postpartum period (30-40 days).