Pigment baskı yönteminde mikro dalga teknolojisinin kullanımı ve uygulama parametrelerinin optimizasyonu
- Tez No: 57397
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ULCAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Bu çalışmada pigment baskıların fiksajının mikrodalga ısıtmasıyla yapılabilirliği araştuTİmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde konunun testil sanayii açısından taşıdığı önem ve varılmak istenen hedefler açıklanmıştır, ikinci bölümde pigment baskı yöntemi ve mikrodalga ısıtma teknolojisi konulan incelenmiştir. Bu alanlardaki yeni eğilimler ve tekstil sanayine yönelik olarak yapılan araştırmalar özetienmiştir. Mikrodalga ısıtmasının pigment baskıların fiksajında kullammn^konusunda yapılan denemelerde %100 pamuk ve %67-33 poliester-pamuk karışımı kumaşlar kullanılmıştır. Denemeler farklı özellikte üç ayrı mikrodalga ısıtma ünitesi üzerinde ara kurutmasız ve kurulmalı olarak gerçekleştirilrniştir. Fiksaj süresi, mikrodalga gücü, polar madde ilavesi, binder türü ve krvamlaştirıcı türü gibi parametrelerin fiksaj sonuçlan üzerine etkisi klasik yöntemlerle karşılaştirmalı olarak mcelenmiştir. Mikrodalgalann bu amaçla sıcak hava ile kombine olarak kullanımı da araştırılmıştır. Sürekli mikrodalga ünitesinde ortaya çıkan ısıtma düzgünsüzlikleri üzerine çeşitli parametrelerin etkisi ve çözüm yollan araştanlmıştır. Sonuçların değerlendirilmesi deney numuneleri üzerine ölçülen K/S değerleri, kuru ve yaş sürtme haslıkları, yıkama haslıklan ve kopma mukavemeti değerleri yardımıyla yapılmıştır. Çalışma sonunda pigment baskıların ara kurutmah ve kurutmasız yöntemlere göre fiksajında mikrodalga ısıtmasından tek başına veya sıcak hava ile birlikte yararlanılabileceği gösterilmiştir. Ortaya çıkan çeşitli problemlerin çözümü ve bu konuda daha sonra yapılacak çalışmalar için çeşitli önerilerde bulunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER Pigment baskı, Yüksek frekanslı ısıtma, Mikrodalga ısıtması, Pigment baskı fiksajı, Mikrodalgalarla fiksaj.
Özet (Çeviri)
THE USING OF MICROWAVE TECHNOLOGY IN THE PIGMENT PRINTING AND OPTIMISATION OF APPLICATION PARAMETERS ABSTRACT: In this study, the possibility of achieving pigment print fixation by microwave heating method is investigated. In the first chapter, importance of the topic for textile industry and targets aimed at reaching are explained. The second chapter covers general information about pigment printing method, microwave technology and new developments in these fields and their applications to textile industry In the experiments conducted for the use of microwave heating in the fixation of pigment prints, %v100" cotton and % 67-3^ polyester-cotton blend fabrics were used. The experiments carried out as single and double stage on three different microwave units having different characteristics. The effects of fixation period, power of microwave, addition of polar additives, type of binder and thickener on the result of fixation were analyzed in comparison with conventional methods. The use of microwave heating in combination with hot air heating was also investigated. The effects of various parameters on heating variations in continuous microwave unit and solution methods were investigated. The results were assessed by measuring K/S valves, wet and dry rubbing fastness, washing fastness and breaking strength of test samples. At the and of this investigation to get benefit from microwave heating was proven for the fixation of pigment printing according to single and two stage methods. Various suggestions were made for the solutions of occurring problems and further studies and industrial applications. KEY WORDS: Pigment printing, High frequency heating, Microwave heating, Pigment print fixation, Fixation by microwaves