Çelik çatılarda kafes kiriş ve aşık aralıklarının optimum tesbiti
  1. Tez No: 5740
  2. Yazar: RİFAT SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KARADUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu calxsmada çelik çatıların, kafes kiriş ve âşxk aralıklarının optimum tespiti, sayısal optimizasyon metodlarından ve doğrudan araştırma tekniklerinden,“Patern Araştırma Metodu”kullanılarak araştırılmış ve bu amaçla bir bilgisayar pogramx geliştirilmiştir. tik bölümde optimizasyon ' konusuna ilişkin gerekli açıklamalar yapılmış; yapı optimizasyonunun amacı, yararı ve gerekliliği belirtilerek konunun gelecek için önemi vurgulanmıştır. Mevcut ye önemli optimizasyon metodlarından kısaca bahsedilerek, çelik çatıların optimizasyonuna uygunluklarına değinilmiştir. İkinci bölümde çelik çatılarda, ağırlık fonksiyonları ve sınır layıcı şartlarının elde edilmesine ilişkin açıklamalar yapılmış tır. Üçüncü bölümde mevcut optimizasyon teknikleri ve bu tekniklerin çelik çatı sistemlerinin optimum boyutlandırılmasına uygulana bilirliği araştırılarak uygulamada sıkça kullanılan optimizasyon metodları incelenmiştir. Dördüncü bölümde Patern Araştırma Metodu ile çelik çatıların optiraizasyonu üzerinde durulmuş ve bilgisayar programının tanı tımı yapılmıştır. Beşinci bölümde yapılan tez çalışmasında çelik çatıların optimi- zasyonu ile ilgili neticeler ele alınarak değerlendirmeler yapıl mış ve farklı çatı kaplaması ağırlıklarına ve aşık türlerine göre bulunan sonuçlar karşılaştırılımıştır. Çalışmanın EKLER bölümünde ise; geliştirilen bilgisayar program larının listesi ve örnek problemin iki iterasyon için bilgisayar çıktıları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, intervals of trusses and purlins have been opti mized by using“Pattern Search Method”which is one of direct search tecniques and of numerical optimization methods. A computer program has been developed for this aim. In the first chapter, required explanation about optimization topic has been given. The aim, necessity and advantage of structural optimization have been pointed and importance of the topic for future, has been emphasized, Present and important optimization methods have briefly been mentioned and to their convenience for optimization of steel roofs has been related. Determination procedures of. weight functions and limiting con ditions in steel roofs have been explained in the second Chapter. In the third chapter, present optimization techniques and appli cation of that to optimum design ot the steel roof systems have been investigated. The optimization methods which are frequently used in practical applications have been examined. In chapter four, the optimization of steel roofs by“Pattern Search Method”has been given and the computer program has been introduced. In the fifth chapter, obtained results of the study has been discussed. Comparison of the results obtained from different purlin types and weights of roof coverings has also been included. The lists of the developed computer programs and computer print outs belonging to two iterations of the sample program has been given in the chapter of appendices.