Kumaş damarlarda (vascular graft) yapı parametrelerinin protez performansına etkilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 57403
  2. Yazar: MUSTAFA TEZYAPARLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ULCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET Bu çalışmada ilk olarak yapay damarların gelişim, ham maddeleri ve özelliklerine değinilmiştir. Ardından bu damar lara üretim sonrası uygulanan işlemler anlatılmıştır. Yapay damarların yapımında kullanılan poliesterin üretimi açıklan mış ve özelliklerine yer verilmiştir. Yapılan bu kaynak araştırmasının ardından deneysel tasarım ve deneyler anlatılmıştır. Tübülar formda üretilmiş olan dokuma damar greflerine, laboratuarda kimyasal çektirme işlemi uygulanmıştır. Kimyasal çektirme işlemlerinin damarların geçirgenlik özelliği üzerindeki etkisini bulmak için su geçirgenlik test leri yapılmıştır. Müteakiben, çektirme işlemlerinin damarla rın mukavemeti üzerindeki etkisini bulmak için de mukavemet ölçümleri yapılmıştır. Sonuçlar istatistiksel olarak değer lendirilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study deals with vascular grafts. After brief explanations of historical developments of vascular grafts, their raw materials and charactreist ics, treatment methods of vascular grafts produced were given. Additionally, production of polyester which is used to manufacture the vascular grafts was explained. The chemical treatment was applied to the vascular grafts which are weaved in tubular forms, in the laboratary. After that, water permeability tests and tensile strength were performed. All the expermental data were evaluated by statistical of analysis.