Demir (III) iyonunun bazı oksijen verici ligandlar ile oluşturduğu komplekslerin incelenmesi ve demir kirliliği olan sularda türlendirme
- Tez No: 57404
- Danışmanlar: PROF. DR. ULVİYE ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu çalışmada28. 1 1.1995-28.05. 1996 tarihleri arasında Nilüfer ve Kocasu Dere'leri üzerindeki dört faklı istasyondan (Geçit, Göbelye, Hayırlar ve Ekmekçi) alınan su örneklerinde demir türlendirme çalışmaları yapılmıştır. Toplam demir derişimi atomik absorpsiyon yöntemi, Fe(II) derişimi“ ise CJltraviyole- Görünür Bölge spektroskopisi yöntemi ile belirlenmiştir. Bu çalışma ile her bir istasyondaki suyun ”Su Kalite Kontrolü Yönetmeliği" gereği II. su kalite sınıfında olduğu saptanmıştır. Ayrıca Fe(III) iyonunun fenolik grup içeren bazı ligandlar ile oluşturduğu koordinasyon bileşiklerinin kararlılık sabitleri derlendi. Bunlardan 3-hidroksi-2-naftoik asit ve 1,8-dihidroksinaftalen -3,6-disülfonik asit ile Fe(III) iyonunun oluşturduğu koordinasyon bileşiklerinin formülleri ve kararlılık sabitleri potansiyometrik yöntemle 0.1M KNO3 iyonik ortamda ve spektroskopik yöntemle 0.1M KCI iyonik ortamda belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, iron speciation has been performed in the water samples which were taken between 28.11.1995 and 28.05.1996, from four different stations namely as Geçit, Göbelye, Hayırlar and Ekmekçi on Nilüfer and Kocasu streams in South Marmara Region. Total iron concentration has been measured by atomic absorption spectrometry and Fe (II) concentration has been measured by UV - visible spectrometry, The results of this study have shown that quality of water samples which were taken from the stations was II. class according to Water Control Regulation Requirements. In addition, stability constants of some Fe (III) coordination, compounds which were formed with some phenolic ligands, have been rewieved. The structural formulas and stability constants of coordination compounds of Fe (HI) which were formed with 3- Hydroxy - 2 - naphtoic acid and 1,8 - dihydroxynapthalene - 3,6 - disulfonic acid, were determined by potentiometric method in the aqueous solution of 0, 1 M KNO3 ionic medium and by spectroscopic method in the aqueous solution of 0,1 M KC1 ionic medium.