Cinsiyetin erken aşama girişimcilik aktivitesi üzerindeki etkisinde başarısızlık korkusunun aracı rolü
The mediating role of fear of failure in the effect of gender on the early-stage entrepreneurial activity
- Tez No: 574131
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNEY ÇETİN GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmadaki amaç, cinsiyetin erken aşama girişimcilik aktivitesi üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Ayrıca bireylerdeki başarısızlık korkusunun bu ilişkideki aracılık rolü de incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı kapsamında, çalışmada yer alan değişkenlere ilişkin verisine ulaşılabilen 49 ülkenin, 15-64 yaş arası kadın nüfus oranı, 15-64 yaş erkek nüfus oranı, girişimcilik niyetleri endeksi, toplam erken aşama girişimcilik etkinliği (TEA) ve başarısızlık korkusu endeksleri temel alınarak uygulama yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre; başarısızlık korkusunun girişimcilik niyetlerini azalttığı, girişimcilik niyetlerinin de erken aşama girişimcilik faaliyetine dönüşmesini etkilediği ifade edilebilir. 15-64 yaş arası kadın ve erkek nüfus oranlarının da başarısızlık korkusu üzerinde etkisi olduğu ve 15-64 yaş arası erkek nüfus oranının başarısızlık korkusunu artırdığı kadın oranının ise azalttığı yönünde bir bulguya ulaşılmıştır. Birçok ekonomide kadınların işsizliğinin yüksek olması ve kadın girişimciliğinin düşük olmasıyla ilgili olarak kadınların girişimcilik aktivitelerinin başarısızlık korkusunu yenmiş bireyler tarafından gerçekleştirilmesi nedeniyle bir düşüşe sebebiyet verdiği ifade edilebilir. Çünkü kadınlar genellikle iş kurma fikrinden ziyade maaşlı çalışan olarak kalmayı tercih etmektedirler. Bu durumda da girişimcilik faaliyetini gösteren kadın bireyler zaten korkusunu yenmiş ve risk almayı kabullenmiştir. Analizler sonucunda herhangi bir aracılık etkisi tespit edilememiş olmakla birlikte girişimcilik niyetlerinin büyük oranda erken aşama girişimcilik aktivitelerine yansıdığı açıktır. Cinsiyet dengesi dışında pek çok risk faktörünün de başarısızlık korkusunu artırarak girişimcilik niyeti oluşmasına engel teşkil ettiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effect of gender on the early-stage entrepreneurial activity. Also, the mediating role of fear of failure of individuals was examined. The main purpose of the research is to perform an application based on the female population ratio (15-64 years old), male population ratio (15-64 years old), entrepreneurial intentions index, total early-stage entrepreneurial activity (TEA) and fear of failure indices of 49 countries whose data could be obtained about the variables of the study. According to the results of the analysis, it can be stated that the fear of failure decreases the entrepreneurial intentions and that it also affects the transformation of the entrepreneurial intentions into the early-stage entrepreneurial activity. It has been found that the female and male population ratios between the ages of 15-64 also have an effect on the fear of failure and the male population ratio between the ages of 15-64 increases the fear of failure, while the female population ratio decreases it. In many economies, it can be stated that women's entrepreneurial activities have caused a decrease due to the fact that they are carried out by individuals who have overcome the fear of failure with regards to high female unemployment and low female entrepreneurship. This is because women often prefer to remain as a salaried employee rather than the idea of setting up a business. Thus, female individuals who performed entrepreneurial activity had already overcome their fear and accepted to take risks. Although no mediating effect has been determined as a result of the analyses, it is obvious that the entrepreneurial intentions are substantially reflected in the early-stage entrepreneurial activities. Except for gender balance, it is understood that many risk factors also increase the fear of failure and prevent the entrepreneurial intention.