Türk milliyetçiliği bağlamında bir mütefekkir ve devlet adamı olarak Mehmet Emin Yurdakul
Mehmet Emin Yurdakul as a thinker and stateman in the context of Turkish nationalism
- Tez No: 574181
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Mehmet Emin Yurdakul'un Türk tarihindeki yeri Türk Milletinin mukadderatıyla doğru orantılıdır. Türk Milleti var oldukça Mehmet Emin Yurdakul ismi yaşayacaktır. Ben bir Türk'üm ifadesiyle Türklerin son uyanma çağının sembol ismi olmuştur. Bir mütefekkir ve Devlet adamı olarak Mehmet Emin Yurdakul, yazdığı şiirlerle ve düzyazı eserlerle, Türklüğü ve Turancılığı ön plana çıkarmıştır. Yalın Türkçe anlatımıyla Türk Milletinin uyanmasını sağlamıştır. Türk Milliyetçilerinin öncülerinden biri olan Mehmet Emin Yurdakul 'Milli Şair' adı ile tanınmakta ve saygı duyulmaktadır. Birçok ilke imza atan Mehmet Emin Yurdakul, Türkçülük fikrinin sistemleşmesinde dönüm noktası olmuştur. Türkçe Şiirler adlı eseri ile edebiyatta bir çığır açmıştır. Bu eseri ile yurt içinde ve dışında büyük ses getirmiş ve yankı uyandırmıştır. Mehmet Emin Yurdakul kendisinden sonra gelen şairlere de ilham vermiş ve onlar tarafından da örnek alınmıştır. Yaşadığı çağın münevverleri batı taklitçiliği üzerine eserler verirken, Mehmet Emin Yurdakul Batı taklitçiliğine karşı çıkarak, Türklük şuur ve bilincini haykırmayı kendine bir görev addetmiştir. Türk Milletine kendi öz diliyle seslenerek, Milli benliği, Milli duyguyu, Ülkü'yü dile getiren şiirler yazarak“Milli Şair”unvanını kazanmıştır. Emperyalizm ve yerli işbirlikçilere karşı yapılan Milli Mücadelenin milli bir ruh kazanmasında da etkili olmuştur. O kimi zaman Sultan Ahmet Mitinginde, kimi zaman Anadolu'da Milli Mücadeleye destek vermek için cephelerde, kimi zaman Türklük şuurunun uyanmasını sağlayan cemiyet ve derneklerde, kimi zaman mecliste, kimi zaman da vatanın ücra bir köşesinde Türk Milletine hizmet etmiştir. Mustafa Kemal'den de şiirlerinde ilk defa bahseden Mehmet Emin'in Anadolu'dan Bir Ses yahut Cenge Giderken, Ey Türk Uyan, Vur adlı şiirleri en tanınmış eserleridir. Bilhassa Ben bir Türk'üm dinim, cinsim uludur! mısraı ile başlayan şiirinde Türk fikir hayatında yeni bir çığır açarak öksüz Türklüğü Türklerin son uyanma çağında hatırlatarak Türklük Ülküsünü ortaya koymuş, Türk halkına yol gösterici olmuştur. O, Tevetoğlu'nun ifadesi ile katıksız bir Türk'tü. O, bütün benliğini adadığı kutsal vatana bağlılığını, vatanseverliğini, milliyetçiliğini, en güzel belirten kelimeyi kendisine soyadı olarak seçmişti: YURDAKUL!.. Türklerin Atası Mustafa Kemal Paşa: Ona Milletimizin Mübarek Babası diye hitap etmişti.
Özet (Çeviri)
Mehmet Emin Yurdakul's place in Turkish history is directly proportional to the destiny of the Turkish nation. As long as the Turkish Nation exists, the name Mehmet Emin Yurdakul will survive. With the statement I'm a Turk, he became the symbol name of the Turks' last awakening age. Mehmet EminYurdakul, as a thinker and statesman, brought Turkism and Turanism to the fore with his poems and prose writings. His humble writings enabled the Turkish Nation to awaken. Mehmet Emin Yurdakul, one of the pioneers of Turkish Nationalists, is known and respected as the“National Poet”. Mehmet Emin Yurdakul, who achieved many firsts, became a milestone in the systematization of the idea of Turkism. He made a breakthrough in literature with his work Türkçe Şiirler (Turkish Poems). With this work, he made a great impression both in Turkey and abroad. Mehmet Emin Yurdakul also inspired poets who came after him and was taken as an example by them. While the intellectuals of his time gave works on western imitation, Mehmet Emin Yurdakul opposed Western imitation and considered it a duty to handle Turkish consciousness and awareness. He earned the title of the National Poet by addressing the Turkish Nation in his own language and by writing poems expressing the National Self, National Emotion and Ideal. He was also effective in gaining a national spirit in the Turkish Independence War. He served the Turkish Nation sometimes at the Sultan Ahmet Meeting, sometimes in the Fronts to support independence in Anatolia, sometimes in societies and associations providing the conscious of Turkishness, sometimes in the parliament, sometimes in a remote corners of the country. The poems entitled Anadolu'dan Bir Ses Yahut Cenge Giderken, Ey Türk Uyan, Vur are the most well-known works of Mehmet Emin, who also mentioned Mustafa Kemal in his poems for the first time. Especially in his poem, which started with the line I am a Turk, my religion, my nation is great!, he produced the ideal of Turkishness and guided the Turkish people by opening a new era in the Turkish intellectual life and reminding the orphan Turkishness in the last awakening age of the Turks. As Tevetoğlu said, he was a pure Turkish. He had chosen the word that described best his devotion to his holy homeland, patriotism, nationalism as his last name: YURDAKUL!.. The ancestor of the Turks, Mustafa Kemal Pasha addressed him as: The Blessed Father of Our Nation.