Polatlı ilçesi Basri köyü sulama kooperatifinin sulama işletmeciliği yönünden değerlendirilmesi
The evaluation of Polatli District basri̇ village irrigation cooperative in terms of irrigation management
- Tez No: 574182
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR KUTLAR YAYLALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışma, Ankara İli, Polatlı İlçesi'nde faaliyet gösteren Basri Köyü Sulama Kooperatifinin işletmecilik sorunlarını ve çiftçilerin su kullanım davranışlarını tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Basri Köyü Sulama Kooperatifi'nin sulama işletmeciliği yönünden değerlendirilebilmesi için sulama alanı, toprak ve su kaynakları, ürün deseni, hizmet ve sorumluluklarının tespiti ve tarımsal faaliyetler yönünden durumu gibi konular ele alınarak mevcut problemler belirlenmiştir. Kooperatifin toplam ortak sayısı 64 olup, ankete katılan 26 ortakla ve yönetim kurulu üyeleriyle yüz yüze görüşmeler şeklinde anketler yapılmıştır. Bu çalışmada yapılan anketlere göre üyelerin tamamı yağmurlama sulama yöntemini kullanmaktadır. Üyelerin %50si ilköğretim, %35'i lise, %15'i üniversite mezunudur. Kooperatifte sulama ücreti olmamakla birlikte bakım-onarım, elektrik ücreti ve diğer masrafların ödenmesini kooperatif karşılamaktadır. Üyelerin %96'sı sulama zamanını, bitkiye bakarak, %4'ü ise tahminen belirlediklerini ifade etmişlerdir. Ankete katılan üyelerin %4'ü kooperatif yönetimini kötü, %23'ü ise yeterli olarak değerlendirmişlerdir. Denetim konusunda ise üyelerin %8'i kötü, %15'i yeterli olduğunu ifade etmişlerdir. Sonuç olarak çalışma alanında faaliyet gösteren sulama kooperatifinde sulama işletmeciliği ve çiftçilerin su kullanım problemlerinin olduğu tespit edilmiş ve çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the management problems of the Basri Village Irrigation Cooperative and the water usage behaviours of the farmers operating in Polatlı district of Ankara province. In order to evaluate the Basri Village Irrigation Cooperative in terms of irrigation management, issues such as irrigation area, soil and water resources, product design, determination of services and responsibilities and status of agricultural activities were discussed and current problems identified. The total number of partners of the cooperative was 64 and surveys were cunducted in the form of face to face interviews with 26 partners and board members. According to the surveys conducted in this study, all members use sprinkler irrigation method. 50% of the members are primary, 35% are high school and 15% are university graduates. Although there is no irrigation fee in the cooperative, the cooperative pays for the maintenance and repair, electricity and others costs. 96% of the members stated that the irrigation time was determined by looking at the plant and 4% estimated it. 4% of the responders evaluated that the cooperative management as poor and 23% evaluated as adequately. Regarding the audit, 8% of the members are not good enough, and 15% are stated to be sufficient in managing As a result, it has been determined that irrigation management and water management problems of farmers in irrigation cooperatives operating in the study area are proposed solution offers.