Boksit ile sulu çözeltilerden cıva adsorpsiyonunun incelenmesi
Investigation of mercury adsorption with boxide from water solutions
- Tez No: 574227
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİM ÖNCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada çevre ve insan sağlığı için önemli olumsuz etkileri olan cıvanın giderilmesi açısından en uygun adsorbantın tespit edilmesi ve adsorpsiyona etki eden parametrelerin incelenmesi amaçlanmıştır. Adsorbant seçiminde Mn Minerali, Kırmızı Çamur, Kütahya Gümüşköy Kili, Erzincan İliç Kili, Limonit, Halloysit, Diatome, Zeolit, Kaonit ve Eskişehir Boksit ile denemeler yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre en uygun adsorbantın Eskişehir boksit olduğu belirlenmiştir. Eskişehir boksit farklı sıcaklıklarda (105, 200, 400, 600, 800 °C) fizikokimyasal olarak şartlandırılmıştır. Ardından, pH değeri 2-8 olan cıva çözeltilerinin farklı sıcaklıklarda şartlandırılan boksit ile adsorpsiyonuna etki eden parametrelerin değişimi zamana bağlı olarak incelenmiştir. Deney sonuçlarına göre en yüksek verimin 400 °C şartlanmış olan boksit ile elde edildiği görülmüştür. Adsorbant izoterm modelinin belirlenmesi amacıyla, bu aşamaya kadar belirlenen optimum deney şartları kullanılarak adsorbsiyon analizleri yapılmıştır. Langmuir ve Freundlich izoterm modeline göre yapılan hesaplamalar sonucunda adsorpsiyon mekanizmasının Freundlich izotermine göre gerçekleştiği belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the most suitable adsorbent for the removal of mercury which has significant negative effects on environment and human health and to investigate the parameters affecting adsorption. Experiments were made using Mn Mineral, Red Mud, Kütahya Gümüşköy Clay, Erzincan İliç Clay, Limonite, Halloysite, Diatome, Zeolite, Kaonite and Eskişehir Bauxite. According to the results, the most suitable adsorbent was found to be Eskişehir bauxite. Eskişehir bauxite was physicochemical conditioned at different temperatures (105, 200, 400, 600, 800 °C). Subsequently, the change of parameters affecting the adsorption of mercury solutions having pH 2-8 with bauxite conditioned at different temperatures were investigated with respect to time. According to the experimental results, the highest yield was obtained with 400 ° C conditioned bauxite. In order to determine the adsorbent isotherm model, adsorption analyzes were performed using the optimum experimental conditions determined up to this stage. As a result of the calculations made with Langmuir and Freundlich isotherms, it was determined that adsorption mechanism was realized according to Freundlich isotherm.