Kesintisiz güç kaynaklarında darbe genişliği modülasyonunun getirdiği üstünlükler
- Tez No: 57432
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT PASTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Bu tezin konusu, statik kesintisiz güç kaynaklarında (UPS) kullanılan genel darbe genişliği modülasyonu (PWM) teknikleri ve bu tekniklerin UPS 'lerdeki faydaları üzerinedir. Birinci, ikinci ve üçüncü kısımlarda, UPS 'lere ait genel bilgiler verilmiştir. UPS 'lere olan talep, sistemin yapısı ve çalışma modları incelenmiştir. Büyük online bilgisayar sistemleri, haberleşme sistemleri ve komplike tesis sistemleri için UPS 'e olan talep her geçen gün artmaktadır ve uygulanması değişik alanlarda artarak devam etmektedir. Tezin son iki bölümünde, UPS 'lerde kullanılan genel PWM teknikleri ve bu tekniklerin faydaları incelenmiştir. Özellikle UPS 'lerde PWM kullanımı ve ROM kullanılan sayısal kontrol devreleri, UPS gerilimini kontrolde ve harmonikleri yok etmede gerekli olan sistemi dizayn etmeyi mümkün kılmıştır. rv
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis deals with common pulse width modulation (PWM) techniques which are used in static uninterruptible power supplies (UPS) and marginal benefits of PWM for the UPS. In the first, second and third sections, general information concerning UPS is given. The demand towards UPS, general structure and working modes of the UPS are considered. According to the growth of information handling products such as the large on-line computer system, the communication system and complicated plant control system, the demand of UPS is growing steadily year by year and its application is also spreading throughout various fields. In the last two sections, common PWM techniques used in the UPS and benefits of PWM are considered. Especially the use of PWM in the UPS and the progress of the digital control circuit using ROMS have enable to design the ideal system to eliminate the harmonics and to control voltage for the UPS. v