Artık deri parçalarından bitkisel lif takviyeli deri kompozitleri üretimi
Production of plant fiber reinforced leather composites from leather scraps
  1. Tez No: 574346
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÖZENÇ ŞENOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÜÇGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında, karıştırma ve presleme yöntemi ile artık deri parçaları ve çeşitli bitki lifleri karıştırılarak kompozit tabakalar hazırlanmıştır. Lavanta sapı ve kiraz sapı lifleri, deri tozu lifler ile çeşitli oranlarda karıştırılmıştır. Doğal kompozit tabakaların hazırlanmasında bağlayıcı madde olarak doğal kauçuk lateks kullanılmıştır. Oluşturulan kompozitler, FTIR spektroskopisi ve taramalı elektron mikroskobu kullanılarak fizikokimyasal olarak karakterize edilmiştir. Mekanik test sonuçları bitkisel lif takviyelerinin, mekanik özellikleri belirli ölçüde geliştirdiğini ortaya koymuştur. Kompozitler arasında deri lifi ve lavanta sapı lifi (1:½ oranı) kullanılarak hazırlanan kompozitlerin diğerlerine göre daha iyi mekanik özelliklere sahip olduğu belirlenmiştir. Hazırlanan kompozitlerin, atıkların değerlendirilmesi ve çevre kirliliğinin azaltılmasına katkı sunmasına ek olarak çeşitli deri eşyaların ve ayakkabı malzemelerinin hazırlanması için kullanılabilir bir materyal olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, composite layers were prepared by combining various plant fibers with finished leather scraps by mixing and compressing. Lavender stalk and cherry stalk fibers mixed with leather fibers in various proportions. Natural rubber latex was used as binder in the preparation of natural composite layers. The composites were physicochemically characterized by FTIR spectroscopy and scanning electron microscopy. The mechanical test results revealed that plant fiber additions improve the mechanical properties to a certain extent. Among the composites, the ones which prepared using leather waste and lavender stalk fiber (1:½ ratio) have been shown to have better mechanical properties from others. In addition to contributing to the assessment of wastes and reducing environmental pollution, the composites have been found to be a usable material for the preparation of various leather goods and footwear materials.