Sonlu elemanlar analizi ile kasnak dizaynı ve optimizasyonu
  1. Tez No: 57435
  2. Yazar: ALPER AYDINAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
£Sİ Bu proje endüstrinin psk çok dalınçla olduğu gibi çamaş«r makinaiannda da kullanılan kayış kasnak mekanizmalarında yer aîan kasnak parçasînin dizayn; ve yine endüstride son yiiiarda pek çok uygulama aiani bulan Soniu Elemanlar Yöntemi iie yapiian Mukavemet anaiizierini içermekîedir. Yîidsz Teknik üniversitesi Fen Biiimieri Enstiutüsüne Yüksek Lisans Tezi olarak hazsrianan çaîişma ayni zamanda, Yeni Seri Otomatik Çamaşır Makinası Ana projesinin bir Ait Projesi olarak Arçeîlk A.Ş. için yapılan bir endüstriye» projedir. Projede temel hedef yeni bir rnakina serisinde kullanılmak uzbtb CAD ortamında yeni bir kasnak dizayn edilmesi ve mukavemet - ağırlık optimizasyonun yapîîarak mevcut kasnağa göre 200 gr/adeî aliminyum tasarrufu sağlamaktır. Bu çalışma başlıca üç ana bölüme ayr; ini ;şî;r. Projenin ilk bölümü Sonlu Elemanlar yaklaşım* iie yapısal analizin Matematiksel prensiplerini ve CAD yazıismiannda standart haie gelmiş bazı ağ tekniklerini içerir. Soniu elemanlar analiz yöntemi bir ucu çok karmaşık matematik hesaplarına, bir ucuysa çok basit mühendislik prensiplerine dayanan bir metoddur. Özellikle bilgisayar donanım ve yazılım sektörlerindeki gelişmeye paralel olarak giderek akademik aiandan endüstriyel alana doğru yayılan söz konusu metod dizayn öncesinde mühendislere büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Projenin ikinci bölümü mühendislik dizaynın; kapsar.Bu bölümde kasnak dizayn; için dinamik durumda etkiyen yükleri elde edebileceğimiz bir matemetik model kurulması ; modelin gerçeğe mümkün olduğunca yakiaşabilmesl İçin gerekli baz; deneylerin yapılması. dizayn; etkileyen baz; kssîtlar ve rakip ürünler arasında yapılan incelemeler sunulmuştur. Son böiümde ise CAD iie kat; modeli oiuşturuian parçanın analizi için gerekli s;n;r koşuiiar; iie analiz sonrası sonuçların yorumianmas; aniat;lmışt:r.Koi profil seçimi ve komple kasnak analiz sonuçlar; proje sonuna eklenmiştir. Bu proje neticesinde yapılan kasnak dizayn; ile istenilen hedef tutturulmuş ve ağustos 1986 tarihi itibariyle kal;p slpanşieri verilmiştir. V
Özet (Çeviri)
Abstract This project Includes the design of a puiiey and its strength analysis by the Finite Elements Method which commonly using at industry. It Is a master thesis for Science institute of Yiidiz Thecnscal University and also it is a subprojet of the new series washing machine main project for Arçeilk A.Ş. Target of this work is making a new puiiey design, optimizing it and as a result saving aluminum 200 gr. per part This projet has three main chapters. First of them includes principles of structural analysis by the finite elements method. This chapter also contains the tecniques of 'finite elements mesh which is installing to a geometry by CAD/CEA sofcwares.The finite elements Is a computltlonal method that Involves both very complex mathematical formulations and very basic engineering principles Into Itself. This method provides some advantages to designers for comparing some geometries and assuming the behavior of them under some physically conditions. The second chapter of the project includes the design of new puiiey. Mathematical model for obtaining the ioads at dynamic conditions is represented In this chapter. Certainly some test setups and results to verify me mathematically model are shown in this part. Second chapter also contains Benchmarkings and design restrictions. Last chapter is about the boundry conditions of puiiey for analysis and fne results of both finite elements analysis of spokes and entire puiiey. As a result of the project targets are satisfied by the new design of pulley VI