1500 x 200 mm. kesitinde slab dökümü için bir sürekli döküm tesisinin projelendirilmesi
- Tez No: 57434
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALVİ AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Sürekli döküm yöntemi, çok büyük malzeme, enerji ve zaman tasarrufu sağlayan, çok çeşitli malzeme ve kesitte son mamul mertebesinde üretim yapılan bir yöntemdir. Yapılan çalışmada ilk olarak slab üretimi için bir sürekli çelik döküm tesisinin ana yapı elemanları dizayna yönelik tanıtılmıştır. Sonra 1500x200 kesitinde slab üretimi için tesisin ; Pota, Ara pota, Kalıp boyutları, Soğutma sistemi ve Makara sistemi hesaplamaları farklı yöntem ve yaklaşımlarla yapılmıştır. Çeşitli kaynaklardan yararalanılarak yapılan hesaplama sonuçlan Erdemir A.Ş.'de yaptığım incelemelerle karşılaştırıldığında sonuçların pratik uygulamalara uygun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Continuous casting is a material, energy and time saving method compared with other casting methods. In this method, products in different material and section can be casted with end-product degree. In this thesis, firstly the main equipment of continuous steel casting machine, namely landle, landle turret, tundish, tundish refractors, mould oscillation system, electromagnetic string, dummy bar and rolling material are described in order to manufacture of slabs. Afterwards, mould cooling, secondary cooling and machine cooling operations are examined. In the second part of thesis, landle, tundish and mould dimensions ( mould length, wall thickness and material ) are determined. Then, cooling and rolling systems are calculated with different methods and approaches to produce 1500x200 mm section of slab. In these calculations, mould and secondary region flow of cooling water are defined and surface temperature and flow of cooling water graphics are drawn. After that the length between rollings and rolling diameters are calculated. These calculated results which are determined from the literature are compared with the ERDEMİR continuous slab casting machines. Consequently, it has been seen that the results are suitable for slab caster.