Algle sentezlenmiş nanopartiküllerin patojenik bakteriler üzerine etkileri
Effects of nanoparticles synthesized by algae on pathogenic bacteria
- Tez No: 574369
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ AKKÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada biyosentez yolu ile nanopartikül elde etmek amacıyla farklı bölümlere ait alg türlerinden Enteromorpha intestinalis (Linnaeus)Nees. ve Codium fragile(Suringar) Hariot.(Chlorophyta), Pterocladia capillacea (S.G.Gmelin) Bornet. (Rhodophyta) ile Halopteris scoparia (Linnaeus) Sauvageau.(Phaeophyta) türlerinin sulu ekstraktları kullanılarak gümüş nitrattan (AgNO3 ), gümüş nanopartikülü elde edilmiştir. Elde edilen gümüş nanopartiküllerin karakterizasyonu için çeşitli parametrelere bakılarak, Uv-Spektrofotometre ve yüzey plazmon rezonansı (SPR) ile gümüş nanopartiküllerin varlığı ve biyozsentezlenmesi doğrulanmıştır. Biyosentez aşamasi için en uygun dozlar belirlenmiş olup, ekstraksyon için 100ml saf su içerisine, 2.5 gram alg ile 1mM gümüş nitrattan (AgNO3) eklenerek 72 saat boyuna tepkime izlenmiştir. Elektron mikroskobu(TEM) ile yapılan incelemelerde, TEM görüntüsüne göre gümüş nanopartiküllerin küresel biçimde ve ortalama boyutlarda (8.17 ± 2.2 nm, 6.390 ± 2.7 nm, 15.21 ± 3.2 nm ve 12.24 ± 3.4 nm) olduğu hesaplanmıştır. Fourier taramalı kızılötesi (FTIR) analizi ile, AgNP'lerin sentezinden sorumlu olan protein ve polisakkarit kabuğunun varlığını ortaya konmuştur. Halopteris scoparia algi tarafından sentezlenen AgNP' ler iki patojenik bakteriye karşı aktivite gösterirken, bu tür dışındaki algler tarafından sentezlenen diğer AgNP' ler tüm patojenik bakterilere karşı antimikrobiyal aktivite göstermiştir
Özet (Çeviri)
In this study, in order to obtain nanoparticles by biosynthesis, silver nanoparticles were obtained by using aqueous extracts of Enteromorpha intestinalis (Linnaeus)Nees. and Codium fragile (Suringar) Hariot.(Chlorophyta) from different algae groups, Pterocladia capillacea (S.G.Gmelin) Bornet. (Rhodophyta) from red algae and Halopteris scoparia (Linnaeus) Sauvageau. (Phaeophyta) species from brown algae. The presence and biosynthesis of silver nanoparticles were confirmed by Uv-Spectrophotometer and surface plasmon resonance (SPR) by looking at various parameters for characterization of the obtained silver nanoparticles. The most appropriate doses were determined for the biosynthesis step and the extraction was carried out for 72 hours by adding 1mM silver ion in 100ml of purified water with 2.5 grams of algae. According to the TEM image, silver nanoparticles were calculated to be spherical and average in size (8.17 ± 2.2 nm, 6.390 ± 2.7 nm, 15.21 ± 3.2 nm and 12.24 ± 3.4 nm) in the evaluations made with electron microscope. Fourier scanning infrared Fouirer Transform Infrared Spektrofotometre(FTIR) analysis demonstrated the presence of protein and polysaccharide shell responsible for the synthesis of AgNPs. AgNPs synthesized by Halopteris scoparia algae showed activity against two pathogenic bacteria, while AgNPs that synthesized by other algae species showed antimicrobial activity against all pathogenic bacteria.