Tarihi yığma taş yapıların bilgisayar destekli analizi:Ayvalıkemer (Sillyon) Köprüsü yapısı örneği
Computer aided analysis of historicalstone masonry structures:Example of Ayvalıkemer (Sillyon) Bridge structure
- Tez No: 574371
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN EMSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Anadolu toprakları tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu medeniyetlerden günümüze birçok tarihi yapı miras olarak kalmıştır. Bu yapıların içerisinde, tarihi kemer köprüler önemli şekilde yer tutmaktadır. Ülkemiz coğrafyası, çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yaptığı gibi birçok nehir, ırmak ve akarsuyu da içerisinde barındırmaktadır. Bu nedenle geçmiş toplumlar tarafından ulaşımlarını kolaylaştırmak adına yapılan tarihi kemer köprüleri de kültürel mirası olarak bünyesinde bulundurmaktadır. Fakat bu köprüler, günümüze gelene kadar doğal afetler, zaman ve insanlardan kaynaklı tahribata uğramıştır. Bu tez çalışması, genel hatlarıyla dört ana başlık halinde hazırlanmıştır. Tezde öncelikle, tarihi kemer köprüler hakkında genel bilgiye yer verilmiştir. Bu genel bilgiye değinecek olursak, tarihi kemer köprülerin tanıtımı, tarihi yapılarla ilgili geçmişte yapılan çalışmalar, yapı elemanları, köprülerin hasar türleri ve incelemesi yapılacak köprünün coğrafi açıdan jeolojik durumu konu edilmiştir. Akabinde bu tarihi yapıların korunması hususunda yapılması gereken restorasyon çalışmalarının önemi vurgulanmıştır. Daha sonra bu yapılara ait geometrik özelliklerin, gelişen teknolojik yöntemlerin de yardımıyla, YLT (Yersel Lazer Tarama) yöntemi kullanılarak nasıl dijital ortama aktarıldığı ve analize yönelik üç boyutlu modelin oluşturulduğu hakkında detay bilgiye yer verilmiştir. Son olarak ise, teze konu olan tarihi kemer köprünün restore edilmiş haline ait üç boyutlu modelin bilgisayar destekli analizi gerçekleştirilmiş ve sonuçlar irdelenerek sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Anatolia has hosted many civilizations throughout history. From these civilizations to the present, many historical structures have been inherited. In these structures, historical arch bridges have a significant place role. The geography of our country, houses many rivers, as well as hosts various civilizations. For this reason, historical arch bridges were made in order to facilitate transportation by past societies are also included as cultural heritage. But these bridges have been destroyed by natural disasters, time and people until today. This thesis study has been prepared in four main titles. First, general information about historical arch bridges is given. In this general information, the introduction of historical arch bridges, historical studies on historical buildings, structural elements, damage types of bridges and geological status of the bridge to be examined are discussed. Subsequently, the importance of the restoration works to be done for the protection of these historical buildings was emphasized. Then, with the help of developing technological methods, the geometric properties of these structures were transferred to digital environment by using TLS (Terrestrial Laser Scanning) method and detailed information about the three-dimensional model for analysis was given. Finally, a computer-aided analysis of the three-dimensional model of the restored state of the historical arch bridge subject to the thesis was carried out and the results were presented.